Reklama

Rozmowy w ciężkich czasach

Rozmowy w ciężkich czasach

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Maria ­Dąbrowska-Majewska, założycielka Fundacji Zmiana, i prof. Adam Strzembosz odebrali 2 grudnia 2017 r. Medale św. Jerzego – nagrodę „Tygodnika” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.
Laureaci Medalu św. Jerzego: prof. Adam Strzembosz i Maria Dąbrowska-Majewska razem z ks. Adamem Bonieckim. Kraków, 2 grudnia 2017 r. JACEK TARAN DLA „TP”
M

Maria Dąbrowska-Majewska, zajmu­jąca się m.in. resocjalizacją przez czytanie, została wyróżniona „za troskę i pomoc tym, którym została wymierzona sprawiedliwość, lecz przecież nie zostały im odebrane godność i człowieczeństwo”.

– Pani uparła się, by więźniowie rozmawiali o świecie, który został za murami. I zaczęła z nimi czytać reportaże Kapuścińskiego czy Krall. Wspólnie szukać ich dobrych wspomnień – mówiła w laudacji Anna Goc, dziennikarka „Tygodnika”. – Literatura jest pretekstem do spotkania. Bo przecież, jak powtarza pani czasem to pytanie: „czy ktokolwiek dostał wyrok na dostęp do kultury?”.

– W więzieniu mówi się o widzeniach. Pani się ze skazanymi spotyka. Nie osądza pani już raz osądzonych. Jest blisko ludzi, od których odwrócili się inni. I wierzy w tych, którzy zwątpili w siebie – podkreślała Anna Goc.

Prof. Adam Strzembosz otrzymał Medal „za...

3609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]