Rozmowy w ciężkich czasach

Maria ­Dąbrowska-Majewska, założycielka Fundacji Zmiana, i prof. Adam Strzembosz odebrali 2 grudnia 2017 r. Medale św. Jerzego – nagrodę „Tygodnika” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.

04.12.2017

Czyta się kilka minut

Laureaci Medalu św. Jerzego: prof. Adam Strzembosz i Maria Dąbrowska-Majewska razem z ks. Adamem Bonieckim. Kraków, 2 grudnia 2017 r. / JACEK TARAN DLA „TP”
Laureaci Medalu św. Jerzego: prof. Adam Strzembosz i Maria Dąbrowska-Majewska razem z ks. Adamem Bonieckim. Kraków, 2 grudnia 2017 r. / JACEK TARAN DLA „TP”

Maria Dąbrowska-Majewska, zajmu­jąca się m.in. resocjalizacją przez czytanie, została wyróżniona „za troskę i pomoc tym, którym została wymierzona sprawiedliwość, lecz przecież nie zostały im odebrane godność i człowieczeństwo”.

– Pani uparła się, by więźniowie rozmawiali o świecie, który został za murami. I zaczęła z nimi czytać reportaże Kapuścińskiego czy Krall. Wspólnie szukać ich dobrych wspomnień – mówiła w laudacji Anna Goc, dziennikarka „Tygodnika”. – Literatura jest pretekstem do spotkania. Bo przecież, jak powtarza pani czasem to pytanie: „czy ktokolwiek dostał wyrok na dostęp do kultury?”.

– W więzieniu mówi się o widzeniach. Pani się ze skazanymi spotyka. Nie osądza pani już raz osądzonych. Jest blisko ludzi, od których odwrócili się inni. I wierzy w tych, którzy zwątpili w siebie – podkreślała Anna Goc.

Prof. Adam Strzembosz otrzymał Medal „za prawość i konsekwentną obronę rządów prawa. Za odwagę obywatelskiego sprzeciwu w czasach próby”.

Ks. Adam Boniecki w laudacji mówił o smoku, z którym walczy profesor: – Nazywa się on bezprawie. Walcząc z bezprawiem, walczy się o praworządność, której jednym z filarów jest niezależność sędziów od władz politycznych.

– Kiedy w dziwacznej chwilami debacie o Polsce czujemy się zagubieni, kiedy ogarnia nas lęk, że budowane z trudem, także przez profesora, przez ostatnie lata struktury rozpadają się bezpowrotnie, kiedy zagląda nam w oczy cień obezwładniającej rozpaczy, wtedy krzyczymy jak ten człowiek podczas strajku na Marymoncie: „A czy jest sędzia Strzembosz?”. Jest. No to jeszcze nie wszystko stracone – dodał na koniec nasz redaktor senior.


Czytaj także: laudacje ks. Adama Bonieckiego i Anny Goc o laureatach Medalu św. Jerzego 2017

Po wręczeniu Medali głos zabrali laureaci: – Dziękuję wszystkim więźniom, którzy chcieli się ze mną spotkać. Dziękuję ludziom, którzy chcą ze mną rozmawiać. Wszyscy więźniowie wychodzą w jakimś momencie. My nie wiemy, kto stoi za nami w kolejce, nie wiemy, kto nas obsługuje w restauracji. W ogóle niewiele wiemy o ludziach, bo rzadko z nimi rozmawiamy. Polecam rozmowę – mówiła Maria Dąbrowska-Majewska.

– Jesteśmy w sytuacji trudnej, w ciężkich czasach – podkreślał chwilę później prof.Strzembosz. – W czasach różnych wyborów. W czasach trudnego porozumiewania się. I dlatego w tak poważnej sytuacji powinienem odwołać się do pewnych zasad, takich, jakie chociażby prezentował Tadeusz Kościuszko, który w pewnej chwili wysłał manifest: kto nie przestrzega prawa, nie zasługuje na wolność. Ja teraz też przypominam, że ci, którzy nie przestrzegają prawa, nie mają prawa domagania się takiej nieograniczonej wolności, do jakiej zmierzają.

Galę Medalu uświetnił koncert Karoliny Cichej. – Posłuchajmy, co o walce ze smokami zła powie nam dziś muzyka – zaprosiła artystka. A na koniec Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika”, zaprosił na scenę cały zespół pisma. Były podziękowania, brawa dla czytelników, reflektory skierowane na ks. Bonieckiego, długie owacje na stojąco, sporo radości i łez. ©℗

Fundacja Zmiana Marii Dąbrowskiej-Majewskiej działa dzięki darczyńcom. Przyjmuje książki (chętnie duże ilości jednego tytułu, stąd poszukuje współpracy z wydawnictwami, które mogłyby przekazać darowiznę rzeczową) oraz wpłaty pieniężne – prosimy je kierować na nr konta: 72 1540 1287 2001 6800 1498 0001.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarka i redaktorka. Kierowniczka Zespołu Wydawców serwisu internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla młodych dziennikarzy. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 50/2017