Rozejm lub intifada

Działania dyplomatyczne sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego nie przyniosły rozwiązania.

28.07.2014

Czyta się kilka minut

W minionych dniach Izrael kontynuował operację „Obronny Brzeg”, a Hamas i Fatah nawoływały do trzeciej intifady – palestyńskiego powstania powszechnego.

Izraelska armia skupiała się na niszczeniu podziemnych tuneli, które są budowane przez Hamas w celu przedostania się na teren Izraela; dotąd żołnierze mieli zniszczyć ponad 30 tuneli, w tym jeden prowadzący prosto do kibucu. To właśnie kwestia tuneli i braku poparcia dla idei demilitaryzacji Gazy były główną przyczyną odrzucenia przez Izrael propozycji rozejmu, przedstawionej w miniony piątek przez Kerry’ego. Izraelczycy uznali projekt za stronniczy, gdyż uznawał większość żądań Hamasu, m.in. otwarcie przejścia granicznego w Rafah między Gazą i Egiptem i zmniejszenie restrykcji w przewożeniu towarów do Gazy. Izrael obawia się, że przyjęcie tych warunków ułatwi Hamasowi przemyt broni. Po izraelskiej odmowie prezydent USA Barack Obama zażądał od premiera Beniamina Netanjahu bezwarunkowego zawieszenia broni.

Do minionej niedzieli podczas walk w Gazie zginęło ponad 40 izraelskich żołnierzy (choć media arabskie twierdzą, że może nawet dwa razy więcej). Trudniej oszacować ofiary po stronie palestyńskiej. Wiadomo, że liczba zabitych w Gazie przekroczyła tysiąc. Według zagranicznych korespondentów połowa to cywile; media palestyńskie twierdzą, że cywile stanowią 70 proc. zabitych.

Rosnąca liczba ofiar sprawia, że Hamas i Fatah mocniej nawołują Palestyńczyków do rozpoczęcia trzeciej intifady. Jak dotąd islamski miesiąc postu ramadan sprawiał, że na Zachodnim Brzegu starcia z izraelskimi żołnierzami ograniczały się do godzin nocnych. Ale na każdej kolejnej demonstracji Palestyńczyków jest coraz więcej, a wojsko reaguje ostrzej, co przekłada się na większą liczbę ofiar, w tym śmiertelnych. Trudno przewidzieć, czy po zakończeniu ramadanu na Zachodnim Brzegu nastąpi eskalacja starć izraelsko-palestyńskich, która istotnie przerodzi się w powszechne powstanie. Biały Dom, który jeszcze niedawno podkreślał „prawo Izraela do obrony przed atakami rakietowymi”, wyraźnie chce zapobiec takiemu scenariuszowi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2014