Reklama

Rok w skrócie – Kościół

Rok w skrócie – Kościół

24.12.2018
Czyta się kilka minut
TOMASZ PACZOS / FOTONOVA
W

WIARA REŻYSERA

„U wierzących Żydów często słyszę, że już czas dojrzał do tego, żeby Pan Bóg ludzkość pokarał. Żyjemy w pewnym »kisielu«, który powstał w ostatnich kilkudziesięciu latach: zamożność, względna wolność, powszechna oświata, wszystkie ideały XIX wieku w dużym stopniu się spełniły i to daje poczucie dużej letniości” – mówił Krzysztof Zanussi podczas debaty z okazji 25-lecia KAI. Reżyser zauważył też, że Kościół traci inteligencję oraz młodzież „i żadna ludowa religijność tego nie zrekompensuje”.

WIARA W STATYSTYCE

Blisko 94 proc. mieszkańców Polski w wieku 16 lat i więcej deklaruje przynależność do wyznania religijnego, w tym 91,9 proc. przyznaje się do Kościoła katolickiego – wynika z „Badania spójności społecznej 2018” opublikowanego przez GUS. Prawie 81 proc. uznaje się za osoby wierzące, a 3 proc. za niewierzące. Z kolei 70 proc. modli się raz w tygodniu lub częściej, 22 proc. zaś określa swój związek z parafią czy zborem jako bardzo silny.

WIARA W PRAKTYCE

„Co innego słuchać papieża Franciszka i jego apelów o pomoc migrantom, a co innego mieć taką osobę u siebie. To jest zazwyczaj wspaniałe doświadczenie pomocy” – mówił na łamach portalu deon.pl jezuita Dieter Müller, koordynator Kirchen Asylum, kościelnej akcji pomocy uchodźcom. Osoba, która ma zostać deportowana do miejsca, w którym grozi jej niebezpieczeństwo, otrzymuje – po dokładnym badaniu – miejsce w jednej z parafii lub klasztorów w Niemczech. Po pół roku przenoszona jest do innego miejsca, by znów legalnie móc się starać o azyl.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]