Reklama

Reputacja delfina

Reputacja delfina

22.03.2021
Czyta się kilka minut
M

Masz do wyboru dwie opcje: jeśli wybierzesz pierwszą, dostaniesz nagrodę. Jeśli drugą, taką samą nagrodę dostanie też twój towarzysz. Wiedzieliśmy, że postawione przed takim zadaniem szympansy zwyczajne, bonobo czy słonie spontanicznie decydują się na (niekosztowną dla nich) opcję prospołeczną – choć czasem tylko wtedy, gdy towarzysz jest osobnikiem z tego samego stada. Jak donoszą na łamach „Animal Cognition” Mathilde Lalot i współpracowniczki, do grona prospołecznych gatunków należy dodać także delfiny butlonose.

Zwierzęta dokonywały wyborów, dotykając pyskiem tabliczki z odpowiednim symbolem. Zachowywały się bardziej prospołecznie, gdy beneficjentem był osobnik przeciwnej płci, a częściej odwzajemniały uprzejmość, jeśli partnerem był osobnik tej samej płci (po każdej sesji eksperymentu następowała zamiana ról obu osobników). Stwierdzono także „efekt publiczności”: dorosłe delfiny były bardziej prospołeczne przy świadku, ale tylko wtedy, gdy było nim ich własne młode. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]