Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Recesje i secesje

Recesje i secesje

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Kryzys zmusza Unię Europejską do szukania odpowiedzi na problemy, które wcześniej mało komu przychodziły do głowy. Co zrobić np. gdy w granicach Unii powstanie nowe państwo – jak Szkocja czy Katalonia?
W

W historii Szkocji przybyła nowa data: w poniedziałek 15 października premier Wielkiej Brytanii David Cameron i pierwszy minister szkockiego rządu lokalnego Alex Salmond podpisali porozumienie, ustalające szczegóły szkockiego referendum niepodległościowego.

Głosowanie odbędzie się tak, jak chciał Salmond: jesienią 2014 r., w 700. rocznicę bitwy pod Bannockburn, gdy Szkoci pokonali Anglików. Zwycięstwem Salmonda jest też fakt, że głosować będą mogli już 16-latkowie. Salmond zabiegał o referendum od lat i zdaje się nie mieć wątpliwości, że jego rodacy opowiedzą się za niezależnym państwem. Ale sondaże nie są jednoznaczne: za niepodległością gotowych jest dziś głosować ok. 30 proc. Szkotów. Choć to się może zmienić, bo właśnie zaczyna się długa – aż dwuletnia – kampania.

O ile secesja Szkocji postępuje powoli i spokojnie, o tyle prawdziwe wrzenie ogarnia inny region Europy...

7878

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]