Reklama

Puszcza Białowieska dalej czeka na pełną ochronę

Puszcza Białowieska dalej czeka na pełną ochronę

13.06.2016
Czyta się kilka minut
Tekst Czesława Miłosza sprzed 20 lat dziś czytam ze wzruszeniem, bo tak wiele udało się od tego czasu dla Puszczy zrobić, ale też z poczuciem, że najważniejsze jego przesłanie wciąż się nie urzeczywistniło.
C

Cała polska część Puszczy nie doczekała się objęcia ochroną jako park narodowy.

Dlaczego ten skrawek stanowiący zaledwie 0,6 proc. z ponad 9 mln hektarów pokrywających Polskę lasów budzi takie emocje? Dlaczego w jego obronie stawały takie sławy nie tylko polskiej ochrony przyrody, jak Hugo Conwentz czy Władysław Szafer, dlaczego swego pióra w jego obronie użył Czesław Miłosz, a wkrótce po nim Ryszard Kapuściński? Dlaczego dziś, gdy znów nad Puszczą zawisła groźba zwiększonej wycinki, wzbudza to takie emocje w społeczeństwie, a świat nauki – poza nielicznymi wyjątkami – staje w jej obronie? Dlaczego interesują się tym media na całym świecie? Można by wymieniać niezwykłe gatunki tu żyjące: sóweczkę, dzięcioła trójpalczastego albo białogrzbietego, lub owady, takie jak rozmiazg kowleński. Można by opowiedzieć, że jest to niezwykłe królestwo grzybów, porostów, mchów lub śluzowców,...

4787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]