Reklama

Pusta przestrzeń między aniołami

Pusta przestrzeń między aniołami

10.04.2018
Czyta się kilka minut
Paschalna historia Marii Magdaleny to opowieść o każdej i każdym z nas.
Ryszard Otręba, Rysunek XVI, 2003 r. ARCHIWUM ARTYSTY
N

Na drodze zgłębiania Tajemnicy Wielkanocnej warto zapytać, kiedy Maria Magdalena zobaczyła po raz pierwszy zmartwychwstałego Jezusa. Zapewne skłonni bylibyśmy odpowiedzieć, że dojrzała Go – pod postacią ogrodnika – w poranek po szabacie po krótkiej wymianie zdań z aniołami. A jednak widziała Go już – być może nie zdając sobie z tego sprawy – chwilę wcześniej.

W historii „pierwszego dnia po szabacie” jest bowiem moment, gdy Maria Magdalena stała przed grobem płacząc. „A kiedy płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg” (J 20, 11-12). Być może nam ten obraz nic nie przypomina, ale pierwsi czytelnicy Ewangelii, dla których podstawowym źródłem skojarzeń była Tora, od razu rozpoznawali ukryte w nim przesłanie. Wiedzieli bowiem, że autor tekstu nieustannie wykorzystuje i...

4122

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

..hmm.

maglowany jest wte i wewte temat, i chwała Bogu, że jeszcze za to płacą... a tymczasem u nas na wsi pękają już pąki kasztanowców i zakwitły pierwsze krzewy tarniny, zleciały się z południa stada kopciuszków, mazurki hurtem znoszą w dziobach do starego gniazda sianko i ptasi puch - alleluja i na grządki, do wideł amerykańskich!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]