Reklama

Przyspieszenie

Przyspieszenie

11.05.2003
Czyta się kilka minut
Mamy silny zwrot w historii świata. Nie da się wrócić do czasów sprzed ataku al Qaidy, nic też nie wskazuje na to, by pęknięcie angloamerykańsko-europejskie mogło się łatwo zabliźnić. Nasza polska chata z kraja, trochę jednak w tych przemianach uczestniczymy.
W

Wirus, który powstał w Chinach i spowodował nie tylko epidemię lokalną, mającą tendencję do rozszerzania się na świat cały jako pandemia, ale ponadto wyrządził ogromne szkody ekonomiczne, rozprzestrzeniając się jakby spiralą i atakując linie lotnicze, przemysł turystyczny i tak dalej, nazywany jest przez komentatorów europejskich chińskim Czarnobylem. Twierdzą oni optymistycznie, że nieszczęście tej epidemii wstrząsnąć może chińską władzą komunistyczną tak, jak Czarnobyl wstrząsnął Sowietami. W jednej z wsi, w której usiłowano stworzyć ośrodek kwarantanny, doszło już do poważnych protestów.

Szybkość, z jaką epidemia SARS się rozprzestrzenia, ściśle jest związana z przyspieszeniem technologicznym i łatwością przerzucania mas ludzkich samolotami z kontynentu na kontynent; przy okazji pasażerami stają się też wirusy. Pewien broker giełdowy - działo się to na początku epidemii - w...

10245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]