Reklama

Przy otwartym oknie

Przy otwartym oknie

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Słuchając przez lata Radia Wolna Europa, nie miałem pojęcia, kim jest Michał Lasota (czyli Tadeusz Chciuk-Celt, jak brzmiało jego prawdziwe nazwisko), jeden z redaktorów tej stacji, przywołany we wspomnieniu Włodzimierza Odojewskiego "Emisariusz" . Dziękując za tekst, opiszę ciekawostkę o słyszalności RWE.
T

Teść mój, Bernard Hernes, powrócił w lipcu 1947 r. z Wielkiej Brytanii niewidomy. Nie mógł czytać i godzinami słuchał radia. Z rozgłośni zachodnich, głównie sekcji polskiej BBC, Głosu Ameryki, czasem Paryża. Od lat 50. najczęściej słuchaną rozgłośnią stała się jednak Wolna Europa. Ponieważ w drugiej połowie lat 60. teść zaczął tracić słuch, nastawiał radio "Pionier" lub "Mazur" coraz głośniej. Odbiornik miał tę wspaniałą zaletę, że, w odróżnieniu od znacznie nowocześniejszych modeli, nie dawał się zagłuszyć. Mieszkaliśmy we Wrocławiu w dzielnicy Oporów, a dom teściów znajdował się nieopodal kąpieliska. Latem masa ludzi podążała nad wodę, przechodząc obok domu, przez którego otwarte okno niósł się "głos wolnej Polski". Teściowa początkowo była przerażona, ale w miarę upływu lat przyzwyczaiła się. Zaś wiele osób idących na basen zatrzymywało się, by posłuchać bez zakłóceń "wrogich audycji". Ten stan rzeczy trwał latami i nigdy teść nie miał z tego powodu najmniejszych kłopotów, a przecież to pewne, że kilku lub więcej "usłużnych" donosiło "na takiego, co wrogiej propagandy słucha". Być może we Wrocławiu istniał nieco większy margines tolerancji niż w innych miastach Polski?

ANDRZEJ MACIĄŻEK (Düsseldorf, Niemcy)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]