Reklama

Przy kawiarnianym stoliku

Przy kawiarnianym stoliku

01.12.2014
Czyta się kilka minut
„Kopciuszek” był krakowską kawiarnią, gdzie za czasów Peerelu spotykali się historycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czasem też przedstawiciele innych profesji, by toczyć rozmowy de omnibus rebus et quibusdam aliis – czyli o wszystkim.
L

Ludzie nie zawsze zgodnych poglądów, ale mający do siebie zaufanie. Prof. Stanisław Grodziski, historyk prawa, należał do tego grona. Notatki prowadzone od 1968 r. to najpierw wspomnienia z lat powojennych o środowisku uniwersyteckim na czele z Mistrzem Adamem, czyli prof. Adamem Vetulanim, o życiu codziennym w czasach stalinowskich i po Październiku. Potem zmieniają się w zapiski prowadzone na bieżąco – do roku 1989. „Nie polubiłem dotąd i nie zdołam też w przyszłości polubić ustroju, w którym mi żyć wypadło” – zanotował autor w 1982 r. Jego książka, pełna smaczków i anegdot, pokazuje, jak można było w tym ustroju żyć, pozostając sobą.

STANISŁAW GRODZISKI, KLIO, CÓRKA MNEMOSYNE, KELNERKA Z „KOPCIUSZKA”, Kraków 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]