Reklama

Przekop, czyli kanał

Przekop, czyli kanał

20.05.2019
Czyta się kilka minut
„TP” 19/2019
W

W przedostatnim numerze „TP” przeczytałem komentarz Marka Rabija o sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Autor podaje kilka słusznych argumentów przeciwko projektowi, ale pisze również: „Korzyści? Te strategiczne przestały mieć znaczenie, odkąd Rosja podpisała umowę z UE i nie utrudnia żeglugi przez Cieśninę Piławską”. Po pierwsze, nie ma żadnej umowy między Rosją a UE w sprawie Cieśniny. Również dlatego, że podpisywanie takich umów nie jest kompetencją Unii. Jest wyłącznie dwustronna umowa polsko-rosyjska z 2009 r. Po drugie, Rosja utrudnia swobodny przepływ przez Cieśninę, gdyż umowa dwustronna dotyczy tylko jednostek pływających pod polską i rosyjską banderą (choć i tu wprowadza ona szereg obostrzeń). Jednostki państw trzecich są dopuszczone przez Rosję na mocy jednostronnej regulacji z 2009 r., która w każdym momencie może być cofnięta. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem spełnienia kilku wymagań (m.in. notyfikowanie zamiaru przepływu na 15 dni wcześniej i wniesienia opłaty). W istocie blokuje to swobodną żeglugę i jest niezgodne z konwencją o prawie morza. Ponadto tor wodny w Cieśninie Piławskiej jest bardzo płytki i może przyjmować jedynie niewielkie jednostki (zanurzenie do 1,8 m).

Autorzy wydrukowanych na łamach „Tygodnika” listów otrzymają kubki z rysunkiem Macieja Sieńczyka.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To samo zauważyłem w swoim komentarzu pod artykułem (https://www.tygodnikpowszechny.pl/przekop-czyli-kanal-158697?language=pl#art_comments), a nie jestem specjalistą. Po prostu czytam czasem coś oprócz TP. Tym bardziej autor powinien był dwa razy sprawdzić, zanim coś napisał. Poruszył pan sprawę dodatkowego ograniczenia tej "swobodnej" żeglugi. 15-dniowy okres notyfikacji nie jest może czymś bardzo uciążliwym dla statków handlowych (którym i tak trudno tamtędy pływać), ale w przypadku jachtów, którymi pływa się rekreacyjnie i podejmuje decyzje o zmianie marszruty czasem z dnia na dzień, w zależności choćby od pogody, można mówić o kpinie i administracyjnej obstrukcji ze strony Rosji. I jeszcze jedno - Rosjanie nagle powzięli zamiar wybudowania na Mierzei kurortu z delfinarium, hotelami, kempingami i nową drogą i oprotestowali przekop w... Komisji Europejskiej, motywując to względami - o ironio! - ekologicznymi.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]