Reklama

Przeciąganie Łukaszenki

Przeciąganie Łukaszenki

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Adam Eberhardt, wicedyrektor OSW: Choć Unia Europejska jest świadoma cynizmu Łukaszenki, musi wspierać Białoruś. Lepiej, aby Mińsk zadłużał się na Zachodzie niż w Moskwie. Rozmawiała Małgorzata Nocuń
M

Małgorzata Nocuń: Jak sytuacja międzynarodowa Białorusi będzie wpływać na liberalizację gospodarczą i polityczną, dokonującą się w tym kraju?

Adam Eberhardt: Światowy kryzys finansowy drastycznie pogłębił i tak spore problemy gospodarcze Białorusi. Podstawowym celem polityki zagranicznej Mińska stało się uzyskanie wsparcia kredytowego. Stąd działania Łukaszenki, zmierzające do poprawy jego wizerunku na Zachodzie, sygnały mające nas przekonać o postępującej liberalizacji systemu. Białoruś otrzymała już pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 2,5 mld dolarów, a teraz rozmawia z Bankiem Światowym. Równie hojna jest Rosja, która choć sama pogrążona jest w kryzysie, nie zrezygnowała z ambicji podporządkowywania sobie państw poradzieckich i nie szczędzi na to funduszy.

Moskwa posiada stałe narzędzia...

3445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]