Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Przeciąganie liny

Przeciąganie liny

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Po biskupa Fenga Xinmao przyjechała setka policjantów. Wprawdzie już kilka dni wcześniej został osadzony w areszcie domowym, ale wierni odbili go i pilnowali w kurii, żeby oddać pole po kilku godzinach oblężenia. Policjanci zawieźli hierarchę do pekińskiego Hotelu Przyjaźni, gdzie 7-8 grudnia obradowało Zgromadzenie Przedstawicieli Katolików Chińskich.
W

W Chinach połowa spośród ponad 1,3 mld ludności to agnostycy. Tradycyjne religie chińskie wyznaje ok. 30 proc., ok. 9 proc. to buddyści, katolicy stanowią ok. 1 proc. (12-14 mln). Komuniści po przejęciu władzy w 1949 r. wyrzucili przedstawicieli Watykanu i rozpoczęli prześladowania duchowieństwa. W 1957 r. utworzono Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, składające się z partyjnych urzędników i duchownych "patriotów".

Od tego gremium zależą sakry biskupie, wyświęcanie księży, zatrudnianie seminaryjnych nauczycieli, ocena powołań. W 1958 r. Pius XII potępił działania komunistów i obłożył ekskomuniką tych, którzy poddali się uzurpacji Stowarzyszenia. Odtąd w opozycji do oficjalnego Kościoła zaczął kształtować się Kościół podziemny, wierny Rzymowi. Do dziś w niektórych diecezjach ich hierarchie się dublują.

Feng Xinmao nie był jedynym...

14844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]