Reklama

Przeciąganie liny

Przeciąganie liny

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Po biskupa Fenga Xinmao przyjechała setka policjantów. Wprawdzie już kilka dni wcześniej został osadzony w areszcie domowym, ale wierni odbili go i pilnowali w kurii, żeby oddać pole po kilku godzinach oblężenia. Policjanci zawieźli hierarchę do pekińskiego Hotelu Przyjaźni, gdzie 7-8 grudnia obradowało Zgromadzenie Przedstawicieli Katolików Chińskich.
W

W Chinach połowa spośród ponad 1,3 mld ludności to agnostycy. Tradycyjne religie chińskie wyznaje ok. 30 proc., ok. 9 proc. to buddyści, katolicy stanowią ok. 1 proc. (12-14 mln). Komuniści po przejęciu władzy w 1949 r. wyrzucili przedstawicieli Watykanu i rozpoczęli prześladowania duchowieństwa. W 1957 r. utworzono Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, składające się z partyjnych urzędników i duchownych "patriotów".

Od tego gremium zależą sakry biskupie, wyświęcanie księży, zatrudnianie seminaryjnych nauczycieli, ocena powołań. W 1958 r. Pius XII potępił działania komunistów i obłożył ekskomuniką tych, którzy poddali się uzurpacji Stowarzyszenia. Odtąd w opozycji do oficjalnego Kościoła zaczął kształtować się Kościół podziemny, wierny Rzymowi. Do dziś w niektórych diecezjach ich hierarchie się dublują.

Feng Xinmao nie był jedynym...

14844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]