Reklama

Przebudzenie

Przebudzenie

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Jeździmy tam, odpoczywamy i wracamy. Za sprawą tragedii wreszcie otworzyliśmy oczy na cierpienie innych, stąd taka fala solidarności i ofiarności, jakiej już dawno w Szwecji nie było. Może to jakieś przebudzenie na tę część świata, która jest mniej od nas zamożna i z reguły pozostawiana samej sobie?.
A

ANNA MATEJA: - Czy Szwecja policzyła już swoje ofiary?

ALEKSANDER PERSKI: - Nie, ale na szczęście dlatego, że ich liczba wciąż się zmniejsza. Kilka dni po przejściu fal tsunami obawiano się, że z wakacji nie wróci nawet 3,5 tys. Szwedów. Teraz mówi się o tysiącu, ale to i tak najliczniejsza grupa ofiar kataklizmu spoza Azji. Stąd szok społeczny, stopniowo przechodzący w smutek, przygnębienie, żałobę. W grupie zaginionych jest 130 osób poniżej dwudziestego roku życia i 30 dzieci, które nie ukończyły pięciu lat. Właściwie każdego dnia dochodzą nowe szczegóły, zmuszając nas do konfrontacji z pytaniem, czy potrafimy sobie wyobrazić rozmiary katastrofy, która tam się wydarzyła.

To tragedia narodowa. W szwedzkich mediach - rzecz tutaj niebywała, bo stosunek do religii jest w najlepszym przypadku obojętny, a z reguły lekceważący -...

10957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]