Reklama

„Proszę podać odgłos konia”

„Proszę podać odgłos konia”

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Ostatnie awantury o słynne zadanie nr 32 na teście gimnazjalnym to tylko czubek góry lodowej błędów, nonszalancji i ignorancji.
/rys. Mirosław Owczarek
Z

Zwolennicy testowego sprawdzania umiejętności uczniów jako główną zaletę podają możliwość "precyzyjnego" i "obiektywnego" ich porównywania - podstawę systemu rywalizacji. Nie wiedzą pewnie, co o tym myślał Albert Einstein, który w eseju "Why socialism?" pisał: "Za największe zło kapitalizmu uważam okaleczenie osobowości. Złem tym dotknięty jest cały nasz system edukacyjny. Uczniom nazbyt silnie wpaja się ideę współzawodnictwa, każąc im uznawać żądzę odnoszenia sukcesów za podstawę przyszłej kariery".

Sprawdzian konformizmu

W filmie "Rejs" Marek Piwowski przewidział, jak będzie się egzaminować uczniów w Polsce 30 lat później. Słynna scena konkursu, w którym trzeba "podać odgłos konia", do żywego przypomina egzaminy w naszym systemie szkolnym. Arkusze testowe roją się od błędów, nielogiczności, niedookreślonych zadań -...

8847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]