Reklama

Proces wytoczony Bogu

Proces wytoczony Bogu

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Eliezer (Eli) Wiesel, młody chasyd z północnej Rumunii, gdy miał piętnaście lat, znalazł się w Auschwitz.
P

Pewnej nocy jego nauczyciel Talmudu zabrał go do swojego baraku. Tam trzej rabini postawili przed sądem Boga. Proces trwał kilka nocy. Byli obrońcy i oskarżyciele. Wyrok brzmiał: „Pan Nasz Wszechmocny, Stwórca Niebios i Ziemi, został uznany winnym zbrodni przeciw stworzeniu i ludzkości”. Po wyroku zapadło milczenie. Po dłuższej chwili spojrzeli w niebo i powiedzieli: nadszedł czas na wieczorną modlitwę. Zaczęli recytować maariw.
Ta opowieść jest jak szaleństwo, majaczenie cierpiących i zgłodniałych umysłów. Jak można Boga postawić przed sądem? Co znaczy ten wyrok? Jak się ma wyrok do wieczornej modlitwy? Do kogo się modlili? A przecież było dość dowodów na to, by Boga uznać winnym albo, co wychodzi na to samo, obojętnym dla swego ludu. To milczenie było słychać. W niezwykłej relacji obozowej „Noc” Wiesel pisał, że gdy nadszedł Nowy Rok i Jom Kipur, wielu Żydów w obozie...

4476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]