Reklama

Ładowanie...

Prawo to sprawiedliwość

Prawo to sprawiedliwość

02.10.2017
Czyta się kilka minut
To, jak dotąd, najdonośniejszy głos Kościoła w sprawie niezależności sądownictwa – podczas obchodów 100-lecia Sądu Najwyższego kard. Kazimierz Nycz odniósł się do presji wywieranej przez PiS na polskich sędziów.
P

Pokój i dobrobyt panował w przeszłości tak długo, jak długo państwa trzymały się zasady „sprawiedliwość fundamentem rządów”, zaś troska o sądy (które powstawały, jeszcze zanim Polska odzyskała niepodległość) „była wyrazem poważnej troski o państwo i jego spójność” – mówił metropolita Warszawy. Przypomniał też słowa z Listu św. Piotra Apostoła: „Błogosławieni jesteście, gdybyście cierpieli dla sprawiedliwości”: „To są słowa, które odnoszą się także do każdego i każdej z was tutaj obecnych, służących ojczyźnie, służących Polsce na tym miejscu, w którym społeczeństwo was postawiło”, mówił kard. Nycz. Podziękował też sędziom SN za pracę w III RP. „W tej Eucharystii – mówił – jest także zawarte błaganie i prośba do Boga o to, żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany i osłabiony żaden fundament w tym, co nazywamy trójpodziałem władzy”. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]