Reklama

Prawo to sprawiedliwość

Prawo to sprawiedliwość

02.10.2017
Czyta się kilka minut
To, jak dotąd, najdonośniejszy głos Kościoła w sprawie niezależności sądownictwa – podczas obchodów 100-lecia Sądu Najwyższego kard. Kazimierz Nycz odniósł się do presji wywieranej przez PiS na polskich sędziów.
P

Pokój i dobrobyt panował w przeszłości tak długo, jak długo państwa trzymały się zasady „sprawiedliwość fundamentem rządów”, zaś troska o sądy (które powstawały, jeszcze zanim Polska odzyskała niepodległość) „była wyrazem poważnej troski o państwo i jego spójność” – mówił metropolita Warszawy. Przypomniał też słowa z Listu św. Piotra Apostoła: „Błogosławieni jesteście, gdybyście cierpieli dla sprawiedliwości”: „To są słowa, które odnoszą się także do każdego i każdej z was tutaj obecnych, służących ojczyźnie, służących Polsce na tym miejscu, w którym społeczeństwo was postawiło”, mówił kard. Nycz. Podziękował też sędziom SN za pracę w III RP. „W tej Eucharystii – mówił – jest także zawarte błaganie i prośba do Boga o to, żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany i osłabiony żaden fundament w tym, co nazywamy trójpodziałem władzy”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]