Reklama

Prawo do własnej tożsamości

Prawo do własnej tożsamości

16.01.2006
Czyta się kilka minut
"Jeśli ja nie jestem ja,to kto nim będzie mógł być? Dawid Thoreau.
Z

Zagwarantowanie wolności sumienia uchodzi dziś za praktyczny sprawdzian, czy prawo wystarczająco chroni prawa osoby ludzkiej. (Podkreśla to też Jan Paweł II w encyklice "Veritatis splendor".) W tej wolności mieści się też prawo do sprzeciwu sumienia zaliczane do podstawowych praw człowieka. Gdy chodzi o sumienie, suwerenem jest nie naród, lecz osoba ludzka. W nauce Kościoła sprzeciw sumienia wiąże się z sumieniem prawym. Prawo do zgłoszenia takiego sprzeciwu ma uwolnić od obowiązku przestrzegania złego prawa. Państwo demokratyczne nie może rozstrzygać o prawości sumienia. Musi gwarantować równą wolność dla wszystkich, takimi, jacy są w ich własnej indywidualności, z ich skłonnościami, poglądami i interesami.

Biorąc pod uwagę ułomność natury ludzkiej, trudno nie dostrzec, że odwołanie się do sumienia może być środkiem do obejścia prawa. Odwołaniem się do...

3679

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]