Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Prawniczy bestseller

Prawniczy bestseller

20.02.2017
Czyta się kilka minut
„Trudno spodziewać się, że książki prawnicze będą bestsellerami – nawet w Kościele katolickim.
Z

Zaskakujący wyjątek stanowi najnowsza książka kard. Francesca Coccopalmeria o papieskiej adhortacji »Amoris laetitia«” – pisze austriacka katolicka agencja prasowa Kathpress. Jak poinformował dyrektor watykańskiego wydawnictwa, po pięciu dniach od jej ukazania się nakład został wyczerpany. – Otrzymujemy pytania o nią z całego świata – powiedział.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych w 50-stronicowej broszurze dokonał analizy 8. rozdziału adhortacji „Amoris laetitia”, poświęconego sytuacjom nieregularnym. Zdaniem kard. Coccopalmeria papież nie zmienia nauczania Kościoła, choć rzeczywiście otwarta została możliwość komunii dla tych osób.
Zdaniem hierarchy, wśród powodów sprawiających, że osoby współżyjące poza sakramentalnym małżeństwem nie popadają w grzech ciężki – „nieznajomość normy”, „wielka trudność w zrozumieniu wartości zawartych w normie moralnej”, „czynniki ograniczające zdolność decydowania” oraz „konkretne warunki, które nie pozwalają na odmienne działanie i na podejmowanie decyzji bez nowej winy” – najbardziej problematyczny jest ostatni.
Dotychczas Kościół dopuszczał do komunii rozwodników mieszkających ze sobą (np. z powodu wychowania dzieci), jeśli zachowywali wstrzemięźliwość seksualną. Kardynał przypomina, że wielu podkreśla, iż brakuje wówczas pewnych przejawów intymności i nierzadko zagrożona jest wierność, a także narażone może być dobro dzieci. Hierarcha sugeruje, że jeżeli konkubenci pragnęliby zmienić swoją sytuację, ale zdają się nie być do tego zdolni, wówczas może zachodzić przypadek, o którym mówi punkt 301. adhortacji o „określonych warunkach, które nie pozwalają działać inaczej i podjąć innych decyzji bez nowej winy”.
Formalnie książka kard. Coccopalmeria jest jego prywatnym głosem w gorącej ostatnio dyskusji. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że należy ją odczytywać jako nieformalną odpowiedź daną w imieniu papieża. Nie jest przypadkiem, że ukazuje się ona po atakach konserwatywnych kardynałów na Franciszka, zarzucających mu łamanie doktryny, i zapowiedzi prefekta Kongregacji Nauki Wiary, że papież nie zamierza odpowiadać krytykom. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]