Pozostaje modlitwa

W całej Polsce odbywały się Msze św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Biskupi wzywali do solidarności w modlitwie i by w chwili tragedii narodowej nie pozostawać samemu.

10.04.2010

Czyta się kilka minut

Abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski

Z bólem i ogromnym zaskoczeniem przyjąłem wiadomość o tragicznej katastrofie samolotu, na pokładzie którego znajdowała się polska delegacja na rocznicowe obchody w Katyniu, pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego. (...) Delegacja udawała się na obchody siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej. W tej drodze zastała ich śmierć. Wpisuje się ona w martyrologię tych, którzy oddali swe życie w imię prawdy, wolności, obrony godności każdego człowieka.

W dniu dzisiejszym [sobota] o godz. 18.00 odprawię w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszę św. w intencji śp. Zmarłych.

Abp Henryk Muszyński, Prymas Polski

Jest to dramat o takim wymiarze, że nie sposób jest za pomocą słów wyrazić ból, smutek i wyrazy współczucia rodzinom ofiar. Fakt, że tragicznie zginęli ludzie wszystkich opcji politycznych w Polsce, jest głębokim wezwaniem do jedności, dla dobra Ojczyzny w wymiarze wewnętrznym, europejskim i międzynarodowym. Gdyby nie wiara, że żadna ofiara nie jest daremna, nawet śmierć, gdy jest złączona z Chrystusem Zmartwychwstałym, to można byłoby zwątpić. Śmierć ta kojarzy mi się ze śmiercią św. Wojciecha, który w wymiarze doczesnym nie odniósł sukcesu, a jednak żyje od tysiąca lat jako Patron Polski. Żyje dzięki temu, że jego ofiara i poświęcenie nie były daremne, tylko były złączone z Tym, który śmierć zwyciężył.

Uderza przedziwna zbieżność ze śmiercią Polaków pomordowanych w Katyniu przed 70 laty. Ci, co dziś oddali swe życie, lecieli przecież by uczcić ofiary tamtej zbrodni. Ta ofiara dołącza się do ofiar niewinnie zamordowanych w 1940 r. polskich oficerów. Składam wszystkim bliskim osób zmarłych najgłębsze wyrazy współczucia, solidarności i zapewnienie o modlitwie, która jest bardzo potrzebna w chwilach, kiedy śmierć przychodzi tak nagle i niespodziewanie, po ludzku w niezrozumiały sposób.

Abp Muszyński przebywa w Pradze na ingresie nowego prymasa Czech abp. Dominika Duki. Po otrzymaniu wiadomości o katastrofie zapewnił, że wróci jak najprędzej do Polski. Dziś wieczorem będzie celebrować Mszę św. w intencji ofiar i ich rodzin we Wrocławiu, a jutro w katedrze gnieźnieńskiej.

Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Polecamy Bogu naszą Ojczyznę, która poniosła tak wielką ofiarę. Cały naród się jednoczy w modlitwie. Żałoba narodowa narzuca się sama. Polecamy Bogu zmarłych i ich rodziny. Polecamy Opatrzności cała naszą ojczyznę, która ponosi taką wielką ofiarę i stratę. Jest to wielka symbolika. Elita ludzi sprawujących najwyższe urzędy w państwie swoim życiem uczciła dziś elitę II Rzeczpospolitej - oficerów zamordowanych w Katyniu. Zginął obecny Prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński i ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski. Oni wypełnili obowiązek udając się tam, do Katynia. Jest to wielka ofiara na rzecz najwyższych narodowych wartości. Wartości, którymi żyły zarówno elity II Rzeczypospolitej jak i obecne. Zginęli wybitni ludzie, wybrani przez naród, z którymi wszyscy się utożsamiamy. Wszyscy przeżywamy ból i szok. Nasze uczucia jednoczą się w Polakami na całym świecie, których reprezentował prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Nawiązując do śmierci Biskupa Polowego, gen. Tadeusza Płoskiego przewodniczący Episkopatu powiedział, że był to człowiek nadzwyczaj zdolny, wybitny i zaangażowany. "Służył Polsce i strzegł wartości w relacjach z ludźmi najważniejszymi w państwie" - podkreślił. Dodał, iż wielka wymowę ma fakt, ze wraz z nim zginął też biskup prawosławny.

"Przez najbliższe dni zachęcam i proszę o modlitwę" - zaapelował przewodniczący Episkopatu. "Będziemy mobilizować się codziennie we wszystkich kościołach Polski modląc się polecając Bożemu Miłosierdziu zmarłych. Będziemy pamiętać w modlitwie o ofiarach katastrofy i ich najbliższych.

Bp Stanisław Budzik, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski

Od czasu, kiedy umarł Jan Paweł II, mówimy o naszych zmarłych, że odeszli do Domu Ojca. Musimy więc patrzeć na to niezwykle trudne dla nas wydarzenie w perspektywie chrześcijańskiej wiary, w świetle Zmartwychwstania, którego tajemnicę Kościół właśnie w tych dniach obchodzi. Polecamy wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie Chrystusowi Zmartwychwstałemu. Prosimy Go, aby otworzył bramy Miłosierdzia przed ofiarami tego wydarzenia, aby ukoił ból serca tych, którzy ich opłakują i aby naszej Ojczyźnie pogrążonej w bólu i żalu udzielał swojego błogosławieństwa.

Bp Stanisław Budzik poinformował, że specjalny telegram "wyrażający współczucie wobec naszej narodowej tragedii" przygotowuje w tej chwili Rosyjski Kościół Prawosławny. Poinformował o tym telefonicznie bp. Budzika przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego, ihumen Filip Riabych.

Abp Kazimierz Nycz, Warszawa

Nie ma słów, którymi można by wyrazić tę tragedię. Zginął kwiat naszego życia społecznego i politycznego. W tak tragicznym momencie życia naszego państwa, jakim jest śmierć delegacji państwowej pod Smoleńskiem jest ważne, by nie być samemu. Nie ma słów, które by potrafiły wyrazić tragedię tych ludzi, ich rodzin, współmałżonków, dzieci. Można sobie tylko wyobrazić, co się dzieje w ich domach. Wszelkie słowa współczucia są małe. Nie jest to czas, kiedy można stawiać pytanie o przyczyny tragedii. Te pytania, stawiane w tym momencie, mogłyby nas podzielić. To pytanie trudno także stawiać Panu Bogu. Będziemy prosić Jezusa, by nam pokazał analogię tego, co się dziś stało z tym, co stało się z Nim na Krzyżu w Wielki Piątek.

Metropolita warszawski zaprosił warszawiaków na Msze św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin do katedry polowej WP do Warszawy o godz. 18 oraz do katedry św. Jana Chrzciciela na godz. 19. Podkreślił, że będą one miały wymiar Mszy za Ojczyznę w trudnym dla wszystkim Polaków momencie, aby "to zło, które się wydarzyło i cierpienie rodzin, zjednoczyło nas wszystkich".

W niedzielę Mszę św. o godz. 15.00 abp Nycz odprawi też z biskupem warszawsko-praskim abp. Henrykiem Hoserem przy figurze Jezusa Miłosiernego na warszawskim Kole.

Warszawiacy modlić się będą w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na stołecznym Żoliborzu. Początek Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki o godz. 15.00.

Bp Edward Dajczak, Koszalin

Bądźmy w takiej chwili solidarnie zjednoczeni w modlitwie i wdzięczności za dar życia ludzi oddanych służbie społecznej. Poruszeni tą tragedią zwracamy się z jeszcze mocniejszą nadzieją do Miłosiernego Boga, by przyjął ofiarę ich życia i wprowadził ich do nieba. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tragedii katyńskiej, która wobec tego wydarzenia jeszcze mocniej do nas przemawia. We wszystkie te okoliczności wpisuje się w tych dniach nasza pamięć o słudze Bożym Janie Pawle II, wielkim Polaku i Papieżu. Składając w sposób duchowy kondolencje wszystkim dotkniętym katastrofą prosimy Boga Miłosiernego, aby życie ofiar w zjednoczeniu z Ofiarą Syna Bożego, przyniosło nadzieję i wiarę w życie wieczne, w sens poświęcenia dla dobra wspólnego, jaką jest Ojczyzna. W modlitwie do Pana Życia i Śmierci módlmy się o jak największe dobro dla całego narodu i Kościoła w Polsce. Bądźmy w takiej chwili solidarnie zjednoczeni w modlitwie i wdzięczności za dar życia ludzi oddanych służbie społecznej.

Dziś w Katedrze Koszalińskiej o godz. 18.00 i jutro w niedzielę o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. W każdej parafii diecezji dziś i jutro wg możliwości odprawione zostaną Msze św. za ofiary katastrofy i ich pozostające w żałobie rodziny.

Bp Henryk Tomasik, Radom

Świadomość, że ta katastrofa wydarzyła się w przeddzień Niedzieli Bożego Miłosierdzia, święta, które ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II, każe nam tym mocniej ufać w Boże zmiłowanie i Jego opiekę. Modlimy się o dar życia wiecznego dla wszystkich, którzy zginęli

Mszę św. w intencji tych, którzy zginęli bp Tomasik sprawował będzie 11 kwietnia o godz. 12.30 w radomskiej katedrze.

Abp Sławoj Leszek Głódź, Gdańsk

Czuję to, co wszyscy Polacy, jest to tragedia narodowa. Ona nakłada się na tamtą tragedię sprzed 70 lat. Po tej wiadomości pozostaje nam modlitwa, pokora i współczucie rodzinom ofiar. Bądźmy blisko rodzin ofiar, bądźmy blisko spraw Ojczyzny i Narodu. Anioł śmierci stanął na ich drodze, podobnie jak stanął na drodze polskich oficerów pomordowanych tam 70 lat temu. Teraz w wymiarze całego Państwa i Narodu. W tym, co się stało dziś rano w Smoleńsku, widzę kolejny element całego łańcucha dramatów i tragedii. To nas uczy i pokory i wzywa do poszanowania hierarchii wyższych wartości. Niezbadane są wyroki Opatrzności.

Arcybiskup dodał, że bardzo silnie przeżywa śmierć bp. Tadeusza Płoskiego, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, który był jego następcą, a poprzednio przez wiele lat jego osobistym kapelanem.

"Pozostaje nam odniesienie do Boga i modlitwa. I pokora dla wszystkich" - powiedział abp Głódź.

Bp Zbigniew Kiernikowski, Siedlce

W obliczu tak tragicznego wydarzenia nam jako wierzącym pozostaje modlitwa. Dzisiejsze wydarzenie stawia nam wszystkim wielki znak zapytania. Jesteśmy wszyscy poddani temu, co nie zawsze jest przez nas planowane. Chodzi o tamte wydarzenia sprzed 70 lat i to dzisiejsze. W obliczu tak tragicznego wydarzenia pozostaje nam jako wierzącym, modlitwa i pytanie "co Boże chcesz do nas przez to powiedzieć, czego od nas oczekujesz". Obchodzona dziś 70. rocznica zbrodni katyńskiej i dzisiejsza katastrofa sprowadza nas do właściwej pozycji i postawy wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Wiem, że dzisiaj to jest bardzo trudny moment dla nas wszystkich jednak nie możemy tracić ani nadziei, że to wszystko ma jakiś sens, że to nie jest czysty przypadek, że to nam poszczególnym osobom ale także narodowi coś ma powiedzieć. Bóg chce abyśmy nie patrzyli na nasze życie jako tylko na nasze, lecz na życie które jest służbą. Dzisiejsza ofiara osób, które jechały pełnić posługę dla tych, którzy zginęli przed 70 laty, ma znaczenie dla uwypuklenia tamtych niesprawiedliwości. To wszystko ma posłużyć temu, byśmy wszyscy stawali w prawdzie wobec losu każdego człowieka.

Bp Piotr Libera, Płock

Wzywam do zjednoczenia serc wokół dobra naszej Ojczyzny. W tym dramatycznym momencie naszej historii bądźmy razem. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci wiadomością, która dotarła do nas dziś rano ze Smoleńska. Tak, jak przed pięciu laty, gdy odchodził nasz kochany papież Jan Paweł II, tak i w tym dramatycznym momencie naszej historii bądźmy razem. Nade wszystko otoczmy serdeczną modlitwą wszystkie ofiary katastrofy lotniczej ich rodziny i bliskich. Odeszli bowiem do Pana wybitni synowie i córki naszej Ojczyzny. Trwajmy w pokoju serca, który jest darem Zmartwychwstałego Pana. Wzywam gorąco kapłanów i wszystkich diecezjan, by w tych dniach żałoby i smutku gromadzili się w kościołach na Eucharystii, na wspólnej modlitwie.

Dziś o godz. 20.30 w katedrze płockiej biskup Libera przewodniczył będzie Mszy św. w intencji ofiar katastrofy i ich rodzin.

Abp Damian Zimoń, Katowice

Tragedia na lotnisku wszystkich nas przeraziła. Tak, ale jako chrześcijanie przypominamy sobie śmierć sprzed pięciu lat. Śmierć, na którą właściwie czekaliśmy, ale jednocześnie były to wielkie rekolekcje, nie tylko dla Polski. Dla Kościoła katolickiego, dla tylu ludzi na świecie, którzy kochali Jana Pawła II.

Ta śmierć jest także wielkim wezwaniem dla wszystkich Polaków. Jest wezwaniem do modlitwy za zmarłych. Jest wezwaniem do myślenia na temat Polski w kategoriach bardzo chrześcijańskich, w kategoriach dobra wspólnego.

Módlmy się. Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Alleluja. Dodaję celowo: Alleluja. Bo to jest nadzieja. Chrześcijańska nadzieja.

Bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski

Dzisiejsza tragedia i żałoba przypomina czuwanie modlitewne sprzed pięciu lat, gdy zmarł Jan Paweł II. Tak jak Jan Paweł II pozostanie wśród nas, tak będą wśród nas ofiary tragedii. Katastrofa, która się wydarzyła, jest wezwaniem do modlitwy dziękczynnej za pracę ofiar na rzecz Ojczyzny. To jednocześnie wezwanie zobowiązanie dla nas, abyśmy nie ustawali w zmaganiach o prawdę o Katyniu i o wszystkich męczennikach i żebyśmy na co dzień nie mieli nigdy udziału w jakimkolwiek zakłamaniu - naukowym, politycznym, dotyczącym stosunków międzynarodowych.

Bp Wiesław Mering, Włocławek

Ta tragedia dotyka cały naród. Jak czują się dziś ci, którzy z nienawiścią odnosili się do Prezydenta RP i ośmieszali urząd głowy Państwa? Czy wyciągniemy wnioski z tego, że na nienawiści, także w życiu publicznym i politycznym, niczego nie da się zbudować? Ta tragedia dotyka straszliwym bólem cały naród. Modlimy się za zmarłych i ich rodziny. Otaczamy modlitwą całą ojczyznę w tej trudnej chwili próby, jaką przechodzimy.

Bp Mering podziękował prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za jego postawę, zwłaszcza za wierność wyznawanej wierze, wartościom, na których opierał całe swoje życie i umiłowanie Kościoła.

We wszystkich kościołach katedralnych województwa odprawione zostaną Mszę św. za ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. We Włocławku, o godz. 18.30, drugiej już w tym dniu Mszy św. w intencji tragicznie zmarłych przewodniczyć będzie bp Wiesław Mering. Biskup Włocławski zaprosił na nią mieszkańców biskupiego miasta.

Katyń: odprawiono Mszę św. w intencji ofiar katastrofy

W Lesie Katyńskim w Rosji odprawiono Mszę św. za ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego, do jakiej doszło dzisiaj rano na lotnisku w Smoleńsku. Podczas Eucharystii modlono się m.in.: "Dobry Boże, daj im wieczny pokój wraz z ofiarami katyńskimi, Matko Katyńska, utul wszystkich dzisiaj płaczących".

Mszy św. przewodniczył ks. Julian Żołnierkiewicz. Jednym z koncelebransów był ks. Andrzej Steckiewicz z Mińska. Eucharystię poprzedziło bicie Dzwonu Katyńskiego. Przemawiali ambasador RP w Rosji Jerzy Bahr i Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta RP. Chór Wojska Polskiego odśpiewał Requiem i hymn narodowy. Na miejscu, gdzie mieli zasiąść prezydent Lech Kaczyński z małżonką, umieszczono polską flagę i złożono wiązankę kwiatów.

"Pogrążony w smutku i żalu narodzie polski" - rozpoczął kazanie o. Ptolomeusz Kucznik, proboszcz katolickiej parafii w Smoleńsku. "Dzisiejsza uroczystość, Msza św. nie tak miała wyglądać. Miało być inaczej, przede wszystkim te krzesła miały być zajęte. Miało być więcej ludzi" - powiedział ze smutkiem polski franciszkanin.

"Chciałoby się powiedzieć po ludzku: życie jest niczym. Ale tak powiemy tylko po ludzku, (...) bo po Bożemu jako ludzie wiary powiemy, że życie jest piękne. Warto jest żyć i warto umierać z Chrystusem, aby otrzymać to lepsze życie" - podkreślił kaznodzieja.

Przypomniał, że dziś na cmentarzu zgromadzili się wszyscy, aby uczcić ofiary mordu katyńskiego. "Mimo że obecnie myślimy nie o tych naszych rodakach, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, ale wyrażamy im wdzięczność. Oni nie stracili tego życia, ale oddali je nam, abyśmy mogli żyć w kraju suwerennym, wolnym i demokratycznym. Ten okres Paschy i Zmartwychwstania Pańskiego daje nam nadzieję, że tutaj życie się nie kończy, zostaje jedynie przerwane, a Chrystus daje nam nowe życie, życie wieczne i wieczną radość" - mówił kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że czytane podczas Mszy św. "Słowo Boże pasuje do dzisiejszego dnia, do wszystkich jego okoliczności". "Chrystus mówi Magdalenie: nie płacz, ja zmartwychwstałem i żyję, jestem życiem. Idź do Jerozolimy i powiedz uczniom moim, że zmartwychwstałem. Jak mówi Ewangelista, wyrzucał im brak wiary w to, że zmartwychwstał. Dzisiaj przyjechaliśmy do Smoleńska i Katynia, aby uczcić nie tylko zamordowanych Polaków, ale wierzymy jako chrześcijanie w znaki czasu, które Chrystus nam zostawił. Są nimi: Słowo Boże i czasy, w których żyjemy" - powiedział o. Kucznik i zaapelował: "Z tych znaków musimy wyciągnąć lekcję".

"Chrystus wyrzucał uczniom brak wiary. A co by nam Chrystus dziś wyrzucał, gdyby nas spotkał dzisiaj i tutaj, tym wszystkim, którzy pielgrzymujemy do tego miejsca? Co by powiedział Rodzinom Katyńskim, parlamentarzystom, przedstawicielom rządu, przedstawicielom Kościoła katolickiego i prawosławnego? Co by nam wyrzucał? Może również brak wiary?" - zastanawiał się kaznodzieja. "Może powiedziałby nam: zjednoczcie się w końcu i nie kłóćcie się. Macie jedno życie tutaj na ziemi i musicie je tak wykorzystać, aby dostąpić życia wiecznego" - podkreślił.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano "Boże coś Polskę".

Lublin

Abp Józef Życiński, metropolita lubelski, odprawi Mszę św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku w niedzielę 11 kwietnia o godz. 17.00 w archikatedrze lubelskiej.

Wierni Kościoła Prawosławnego w Lublinie będą modlić się za tych, którzy zginęli tragicznie w katastrofie samolotu prezydenckiego - poinformował rzecznik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej Andrzej Boublej. W niedzielę o 9.30 rozpoczną się równocześnie liturgie święte w dwóch lubelskich cerkwiach - cerkwi katedralnej oraz w kaplicy na cmentarzu przy ul. Lipowej. Ofiary tragedii będą wymieniane podczas litanii za zmarłych, a także w modlitwie po liturgii. Nabożeństwu w cerkwi katedralnej przewodniczył będzie abp chełmsko-lubelski Abel. W katastrofie zginął Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, abp gen. brygady dr Miron Chodakowski.

Społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zbierze się wieczorem na modlitwie w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na dziedzińcu uniwersytetu, pod pomnikiem Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, modlić się będą za zmarłych w katastrofie, a także w intencji papieża-Polaka, w związku ze wspomnieniem 5. rocznicy jego śmierci. Modlitwa rozpocznie się o godz. 21.00. Prezydent Lech Kaczyński był doktorem honoris causa uczelni.

W całym Lublinie odbywać się będą także wieczorem Msze św. w intencji ofiar katastrofy.

Jasna Góra

Na Jasnej Górze na wieść o tragedii lotniczej w Smoleńsku od razu rozpoczęła się wielka narodowa modlitwa. Zabiły zabytkowe dzwony, biało-czerwona flaga w Kaplicy Matki Bożej Królowej Polski spowita jest czarnym kirem.

Wierni, przede wszystkim maturzyści, którzy uczestniczą w tradycyjnych pielgrzymkach, w wielkim skupieniu i błaganiu proszą za Ojczyznę i ofiary wypadku. Główna Msza św. w intencji ofiar katastrofy zostanie odprawiona o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć będzie przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

Abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, odprawi dzisiaj o godz. 18 Mszę św. archikatedrze Świętej Rodziny.

Białystok

O godz. 18.45, po całonocnym czuwaniu w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku zostanie odprawione nabożeństwo żałobne (panichida) w intencji prawosławnego arcybiskupa Mirona oraz pozostałych ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Nabożeństwu przewodniczyć będzie arcybiskup białostocki i gdański Jakub.

Zakonnicy apelują o solidarną modlitwę

Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce ks. Tomasz Sielicki zaapelował do wszystkich zakonników o jak najszybsze odprawienie Mszy świętych za ofiary katastrofy lotniczej i w intencji Polski.

"Poruszeni wraz z całym polskim Narodem tragedią, która wydarzyła się pod Smoleńskiem, śmiercią Prezydenta Rzeczypospolitej, wielu przedstawicieli polskiego Parlamentu, duchowieństwa z Biskupem Polowym, wybitnych Synów i Córek naszego Narodu, wzywamy wszystkich kapłanów zakonnych o jak najszybsze odprawienie Eucharystii w intencji ofiar katastrofy, a także w intencji Polski" - pisze przewodniczący w specjalnym apelu.

Ks. Sielicki prosi również o zorganizowanie specjalnych modłów w kościołach zakonnych z udziałem wiernych świeckich.

Zdaniem zakonnika "postawa zgiętych kolan wydaje się być jedyną, prawdziwie ludzką odpowiedzią", gdyż "żadne słowa nie oddadzą bólu, osłupienia, dramatu tych godzin".

Luteranie przerwali obrady synodu

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP na znak żałoby po dzisiejszej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem przerwał zaplanowane na 9, 10 i 11 kwietnia obrady swojego Synodu. "Jesteśmy wstrząśnięci tą tragedią" - oświadczył zwierzchnik polskich luteranów bp Jerzy Samiec.

Luteranie mieli dyskutować m.in. nad przygotowaniem dokumentu o promowaniu wśród wiernych idei przeszczepiania narządów.

"Jesteśmy ogromnie wstrząśnięci tą tragedią i składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar oraz ich najbliższym. Łączymy się z nimi w smutku i modlitwie. Zgromadzeni w tych dniach na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oddajemy w głębokiej modlitwie hołd ofiarom katastrofy. To chwile szczerej żałoby dla całego narodu Rzeczpospolitej Polskiej" - napisał bp Jerzy Samiec.

Kondolencje od polskich środowisk muzułmańskich

Wyrazy żalu i solidarności w smutku wyraziły środowiska muzułmańskie w Polsce. Oto treść oświadczenia:

W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!

My, polscy muzułmanie z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o wielkiej tragedii, która poraziła Naród, wszystkich obywateli i całą Rzeczpospolitą.

Nagle odeszli od nas przedstawiciele elit i Synowie Narodu, Prezydent RP Lech Kaczyński i Jego Małżonka Maria Kaczyńska, a także liczni posłowie, urzędnicy, dowódcy wojskowi, przedstawiciele duchowieństwa...

Pragniemy połączyć się w żalu ze wszystkimi opłakującymi tych, którzy tak niespodziewanie od nas odeszli.

Łączymy się w bólu z cierpiącymi rodzinami. Z głębi serca pragniemy przekazać wyrazy szczerego współczucia wszystkim bliskim i przyjaciołom Zmarłych.

Niechaj Bóg obejmie Ich swoim Miłosierdziem!

Cześć Ich pamięci!

Liga Muzułmańska w RP

Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej

Islamskie Zgromadzenie Ahl-ul-Bayt

Stowarzyszenie Instytut Studiów nad Islamem

Instytut Ibn Chalduna

Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego w RP

Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce

Kondolencje od muftiego RP Tomasza Miśkiewicza

Kondolencje rodzinom ofiar katastrofy w Smoleńsku oraz całemu Narodowi złożył w imieniu społeczności muzułmańskiej w Polsce mufti RP Tomasz Miśkiewicz. "Nie jest łatwo pocieszyć w chwilach rozpaczy i cierpienia, jednak łączymy się z rodzinami ofiar dobrą myślą oraz modlitwą. Niech Najwyższy obdarzy ich swoim miłosierdziem" - napisał.

Mufti Miśkiewicz podkreślił, że śmierć ofiar katastrofy, "to ogromna strata nie tylko dla ich najbliższych, ale również dla nas, polskiego społeczeństwa. W jednej chwili utraciliśmy tak wielu. Jako Państwo staliśmy się nagle ubożsi, pozbawieni całego grona ludzi, którzy przecież mogli zrobić dla Polski jeszcze wiele dobrego. Pozostawili zrozpaczone Rodziny w bólu i cierpieniu. Nas, obywateli, w głębokiej żałobie."

Mufti wezwał, by zachować w sobie dobrą pamięć o Rodakach, którzy zginęli, wypełniając swój obowiązek. W imieniu własnym oraz polskiej społeczności muzułmańskiej mufti Miśkiewicz złożył też na ręce osieroconych tragicznie rodzin serdeczne wyrazy szacunku oraz współczucia. "Nie jest łatwo pocieszyć w chwilach rozpaczy i cierpienia, jednak łączymy się z nimi dobrą myślą oraz modlitwą. Niech Najwyższy obdarzy ich swoim miłosierdziem" - napisał.

Bydgoszcz

Wieczorem zostanie odprawiona Msza św. w intencji Prezydenta RP oraz za wszystkie ofiary i ich rodziny. Początek modlitwy o godz. 18.00 w katedrze. Eucharystii będzie przewodniczył bp Jan Tyrawa. Również o godz. 18.00 wierni modlić się będą w bazylice i świątyni garnizonowej. O godz. 17.00 Mszę św. zaplanowano w świątyni ojców jezuitów, gdzie mieści się duszpasterstwo ludzi solidarnych.

Łódź

Łódzka młodzież organizuje żałobny marsz milczenia. Jego uczestnicy przejdą do katedry, gdzie o godz. 21.00 wezmą udział w Mszy św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Młodzież chce zebrać się o godz. 20.00 na placu Wolności i przejść ulicą Piotrkowską do katedry. "Weźmy ze sobą flagi z kirem i świece" - apelują młodzi łodzianie we wpisach na portalach społecznościowych i SMS-ach. Na miejscu wezmą udział we Mszy św., którą o godz. 21.00 odprawi abp Władysław Ziółek. Liturgia, pierwotnie planowana jako Msza w intencji licznych owoców beatyfikacji Jana Pawła II, będzie także poświęcona ofiarom tragedii spod Smoleńska.

Z kolei rodziny i członkowie ruchów katolickich chcą o godz. 15.00 pomodlić się w intencji ofiar wypadku Koronką do Miłosierdzia Bożego. "Każdy w swoim domu, czy innym miejscu, w którym się znajduje" - zachęcają.

Tarnów

Biskup Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze o godz. 18.00. O 21.37 w intencji ofiar katastrofy będą modlić się tarnowianie, którzy zgromadzą się pod krzyżem na górze św. Marcina, Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwie proszeni są o przyniesienie zniczy. Spotkanie organizuje Wspólnota Pokolenie JP II z Tarnowa. W Starym Sączu, gdzie wieczorem przy papieskim ołtarzu odbędą się obchody 5. rocznicy śmierci Jana Pawła II, mieszkańcy Sądecczyzny także będą modlić się za ofiary katastrofy.

Gliwice

Uroczysta Eucharystia w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego odbędzie się dziś w gliwickiej katedrze Piotra i Pawła. Mszy św. przewodniczył będzie bp Jan Wieczorek. Początek o godz. 18.

Sandomierz

Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz odprawi Mszę świętą żałobną w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim o godz. 18:00, zaś biskup pomocniczy Edward Frankowski w katedrze sandomierskiej o godz. 19:30.

Polscy Żydzi modlą się za ofiary katastrofy

W niedzielę 11 kwietnia, o godz. 16.00 odbędzie się w Synagodze im. Małżonków Nożyków w Warszawie uroczystość żałobna w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego. Dziś rano modlitwie za ofiary tragedii przewodniczył Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce powiedział, że nie można w kilku zdaniach wyrazić tragedii która się wydarzyła: zarówno straty jaką poniosła Polska, jak też osobistej tragedii wielu ludzi, którzy stracili swoich bliskich. Dodał, że zawsze żywił wiele szacunku i sympatii dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Już dzisiaj podczas porannej modlitwy szabatowej w synagodze został odmówiony Psalm 130. Modlitwę prowadził Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W synagodze zgromadziło się ok. 500 osób, m.in. grupa uczestników Marszu Żywych.

Sosnowiec

Mszę św. ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak odprawi dziś o godz. 21.00 w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Będzie ona transmitowana przez Radio Katowice. Wykaz pozostałych Mszy św. w tej intencji w diecezji sosnowieckiej ukazywać się będzie na stronie internetowej: www.diecezja.sosnowiec.pl .

Poznań

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku dziś o godz. 18 w katedrze poznańskiej. Wezmą w niej udział członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Łagiewniki: modlitwa pielgrzymów

Tysiące pątników z całego świata, którzy przybyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, modlą się za ofiary katastrofy, ich bliskich i całą Ojczyznę podczas odmówionej różnych językach świata Koronki do Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Po nabożeństwie odbyła się Msza Święta, podczas której wspominano tych, którzy stracili życie w katastrofie.

"Cała Ojczyzna przeżywa narodową żałobę po stracie tak wielu synów i córek polskiej ziemi" - mówił w homilii kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając. Podkreślił, że dla wszystkich pogrążonych w żałobie Polaków źródłem pokoju i nadziei jest Jezus Miłosierny. "Z tym światłem nadziei pochylamy się dzisiaj nad tymi wydarzeniami. Chcemy na nie spojrzeć oczami wiary" - dodał. "Dziś nasza Ojczyzna, która żyje dramatem, jaki wydarzył się w drodze do Katynia, Golgoty Wschodu, potrzebuje mocy i nadziei" - zaznaczył.

"To miejsce jest dla nas nie tylko symbolem wielkiej ofiary naszych Rodaków sprzed 70 lat, ale wielkim wołaniem o sprawiedliwość, o szacunek dla ludzkiego życia, o ducha współpracy w narodzie i mądrej troski o pokój między narodami" - podkreślił. "Ta bolesna rocznica była wezwaniem dla Prezydenta RP i całej delegacji, by uszanować ofiarę tysięcy polskich żołnierzy, pomodlić się na ich grobach i błagać miłosiernego Boga, by ta ofiara nie poszła na marne. Do tej ofiary serca dołączyli ofiarę życia" - powiedział bp Zając. Zaznaczył, że "wszelkie ludzkie słowa są zbyt małe, gdy w serce wdziera się ból, cierpienie, nawet pokusa rozpaczy, zwłaszcza dla rodzin ofiar sprzed siedemdziesięciu lat i tych sprzed kilku godzin" i wezwał do zawierzenia bolesnych wydarzeń Miłosierdziu Bożemu.

Po homilii zgromadzeni w świątyni wierni odmówili akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Do sanktuarium w Łagiewnikach od rana przybywają pielgrzymi z całego świata, którzy biorą udział w obchodach Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Modlą się za ofiary katastrofy rządowego samolotu, ich bliskich i całą Polskę. W tej intencji trwa nieustanna modlitwa w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Za tych, którzy zginęli w katastrofie, będą także modlili się uczestnicy nocnego czuwania przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia, które rozpocznie się o godz. 21.00. Odświętne flagi Polski, Krakowa i biało-żółte flagi papieskie zostały udekorowane żałobnym kirem.

Oświadczenie Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

W obliczu tragedii, jaka dotknęła Naszą Ojczyznę i Jej Obywateli, XII Synod Kościoła łączy się z wszystkimi, którzy zostali doświadczeni koniecznością przeżywania bólu, cierpienia, poczucia zagubienia i beznadziejności.

Szczególnie polecamy w naszych modlitwach i myślach członków rodzin i wszystkich najbliższych ofiar tragedii. Właśnie Oni w tym najtrudniejszym dla nich czasie momencie muszą wyczuwać naszą ludzką solidarność i zwykłą serdeczność. Ich ból jest naszym bólem, a ich strata naszą stratą. Nie ma bowiem w takim momencie żadnego znaczenia jakikolwiek czynnik wyróżniający. W tym czasie stanowimy bowiem jedność przeżywających ludzki dramat Współobywateli.

Symbolika miejsca i czasu dzisiejszej tragedii powinna być dla nas wszystkim znakiem potrzeby jedności, wzajemnego braterstwa i należnego dla przyszłości Polski zaangażowania w budowaniu prawdziwej miłości.

Jako członkowie najwyższego gremium polskich luteran wyrażamy prawdziwy szacunek dla dokonań wszystkich tak nagle powołanych do Pana Współobywateli. Ich doświadczenie, życiowa droga budowania lepszej, bardziej sprawiedliwej i zasobnej Ojczyzny oraz zaangażowanie w życie publiczne są nie do zastąpienia. Jakże trudno będzie nam bez nich dalej kształtować teraźniejszość. Wyrażamy przekonanie, że pamięć o Nich, wytyczone przez nich drogi postępowania a także możliwość odbudowania silnej jedności spowodowana Ich odejściem mogą pomóc nam w tym niezwykle bolesnym doświadczeniu.

W imię pamięci i szacunku dla ofiar, świadomi, iż Powołujący Bóg działa zgodnie z Jego wolą oświadczamy, że uczynimy wszystko, aby w codziennej aktywności społeczność luteran dawała świadectwo, że odejście naszych Współbraci nie było bezcelowe. Łączymy się nie tylko w obliczu tragedii, ale działajmy razem w budowaniu tego co Ojczyźnie jest potrzebne.

Jerzy Sojka

Rzecznik prasowy

Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego podjął też decyzję, że wszystkie jutrzejsze nabożeństwa w Kościele Ewangelicko-Augsburskim będą nabożeństwami żałobnymi. Po zmówieniu litanii pogrzebowej i odczytaniu listy ofiar Synod zakończył obrady. W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej zapowiadana na jutro na godz. 15.0 konferencja prasowa po zakończonym Synodzie nie odbędzie się.

Oświadczenie Kościoła ewangelicko-reformowanego

Tragedia, która wydarzyła się dziś pod Smoleńskiem, wstrząsnęła nami wszystkimi. Kościół Ewangelicko-Reformowany żegna dziś Prezydenta RP, prof. dr. Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonkę, p. Marię Kaczyńską oraz osoby, które im towarzyszyły w ich ostatnim locie.

Łączymy się w bólu z rodzinami tych, którzy zginęli, ich przyjaciółmi i wszystkimi rodakami pogrążonymi w żałobie. W tym dramatycznym momencie polskiej historii wznosimy nasze modlitwy do Pana ludzkich losów, aby pocieszył tych, którzy cierpią z powodu utraty najbliższych im osób, oraz aby dał siłę naszemu narodowi przetrwać godnie ten trudny okres, bez względu na różnice nas dzielące.

Pamiętajmy, że "Wszechmocny Pan zniszczy śmierć na wieki i zetrze łzę z każdego oblicza". (Iz 25,8a)

dr Witold Brodziński prezes Konsystorza,

bp Marek Izdebski biskup Kościoła,

Zdenek Matys prezes Synodu

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]