Reklama

Pożegnanie sierpnia

Pożegnanie sierpnia

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Michał Szlaga obserwował wydarzenia z wysokości czwartego piętra starej poniemieckiej kamienicy. Uświadomił sobie, czego jest świadkiem – końca Stoczni.
Ul. Rurarzy, zabudowa po dawnej stoczni Schichaua z okresu międzywojennego. Fot. Michał Szlaga
W

Wizją wydania książki o Stoczni Gdańskiej Michał Szlaga żył od dawna. W końcu przyszło wybrać materiał z tysięcy zdjęć: architektura, technologie, ludzie Solidarności, bramy, artyści. I wyburzenia... Od lat usiłował uporządkować mętlik w głowie – bo co to właściwie jest Stocznia?
Już wie, które zdjęcia odrzuci. Te piękne – szukanie koloru, malowanie światłem, abstrakcyjne formy. Z czasu, kiedy, tak jak wielu, zakochał się w tym niezwykłym miejscu. Nie ma tu dla nich miejsca, bo nie o pierwszej miłości opowie, lecz o towarzyszeniu umierającym budynkom. O naiwnych, daremnych, może i głupich próbach uratowania czegokolwiek.
Sięga po to, od czego chce się uwolnić – zdjęcia są więc techniczne, paskudne, traumatyczne. Dokumentujące dzieło deweloperów, słabych architektów, pozbawionych wizji urzędników, złomiarzy i wandali – wespół rujnujących jedną z najwspanialszych...

9223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]