Reklama

Ładowanie...

Powszechna przemoc wobec zakonnic w Ameryce Południowej

Powszechna przemoc wobec zakonnic w Ameryce Południowej

24.10.2022
Czyta się kilka minut
Co piąta siostra zakonna w Ameryce Południowej przyznała, że doświadczyła wykorzystania seksualnego, a ponad połowa – nadużyć władzy.
Lukasz Gdak/East News
T

Tak wynika z anonimowej ankiety przeprowadzonej przez komisję ds. ochrony dzieci, młodzieży i bezbronnych dorosłych przy Latynoamerykańskiej Konfederacji Zakonników i Zakonnic (CLAR). Sprawcami byli przełożeni, formatorzy, księża, biskupi, świeccy, a także – inne siostry zakonne. W badaniu wzięło udział 1417 sióstr z 23 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Pomoc terapeutyczną otrzymały tylko nieliczne pokrzywdzone.

Zgłoszenia o sprawcach-kobietach i przemocy sióstr wobec sióstr wciąż są nieczęste. – Usłyszałam już kilka historii o tym, że przemocy seksualnej wobec młodej siostry dopuściła się przełożona albo tzw. formatorka, czyli ta, która towarzyszy siostrom na wstępnym etapie. Dziewczyny, które o tym opowiadały, zwykle nigdzie tego nie zgłaszały – mówiła dwa miesiące temu w wywiadzie dla „TP” Izabela Mościcka, była zakonnica, założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

IZABELA MOŚCICKA: Coraz więcej mówimy o nadużyciach damsko-męskich, być może kolejnym krokiem będzie dyskusja o sprawcach-kobietach i o przemocy sióstr wobec sióstr >>>>


(KAI)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]