Reklama

Powrót półgęska

Powrót półgęska

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Gęsina, obecna na polskich stołach przez setki lat, zniknęła z nich po II wojnie światowej. Teraz wraca. Smaczniejsza i lepiej przyrządzona.
„Zagroda Królów” w Brześciu nieopodal Skarżyska-Kamiennej. fot. Grażyna Makara
P

Powiedzmy sobie wprost: Balbina prezentuje się wspaniale.

Masywna, gruba szyja. Piersi niezbyt bogate, ale za to uda ładne, umięśnione. Tłuszczu prawie na niej nie znajdziesz. Wytrzymała, niewielka, mało wymagająca, bardzo opiekuńcza dla potomstwa. Chód stateczny, rozkołysany. Dziób pomarańczowoczerwony, upierzenie lśniąco białe.

Uwielbia gniecione ziarno i trawę. Waży niewiele: zaledwie 3,5 kg. Wędruje po trzyhektarowym pastwisku, między rasowymi końmi, kurami i niemal zupełnie zapomnianym w Polsce gatunkiem owiec „świniarka”.

Balbina pochodzi z nie byle rodu. Przed wojną gęsi kieleckie były szczególnie poszukiwane przez społeczność żydowską – podobno z tej właśnie grubej szyi przyrządzano najlepsze pipki w kraju (do sporu o pipki jeszcze wrócimy).

Na razie gąska toczy się po pastwisku państwa Królów, w gospodarstwie agroturystycznym w Brześciu nieopodal...

7874

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]