Reklama

Powrót pielgrzymowania

Powrót pielgrzymowania

09.08.2021
Czyta się kilka minut
J

Jasna Góra ponownie przeżywa boom pielgrzymkowy. W ostatnim tygodniu przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiego sanktuarium codziennie przychodzi po kilkanaście pieszych pielgrzymek.

Rok 2019 był pod tym względem rekordowy: na Jasną Górę przyszło 300 pieszych pielgrzymek, a w nich 133 tys. osób – o 45 pielgrzymek i 9 tys. pątników więcej niż rok wcześniej. W 2020 r. z powodu pandemii nastąpiło załamanie. Wyruszali albo sami księża, albo tworzono sztafety niewielkich grup przedstawicieli. W tym roku większość pielgrzymek powróciła do tradycyjnej formy, dostosowując się do zaleceń sanitarnych. Organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają trasy, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi organizowane są tylko w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie, czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]