Reklama

Powieki

Powieki

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Na starość powieki zmieniają się. Robią się chyba dużo cięższe, bo starzy ludzie często zamykają oczy. Wtedy kiedy usiądą i nie myślą o niczym, albo myślą bardzo intensywnie, albo nawet w trakcie rozmowy. Robią to bezwiednie i dopiero kiedy usłyszą zdanie: dlaczego znów siedzisz z zamkniętymi oczami? - szybko je otwierają i wtedy cały, wygaszony na chwilę świat uderza jaskrawymi kolorami i ostrymi konturami. To zderzenie jest przykre i dopiero po chwili wszystko się uspokaja.
A

A potem powieki znów robią swoje. Opadają.

Odkładanie

Na starość wszystko się odkłada. Zarówno rzeczy ważne, takie jak napisanie testamentu, uregulowanie swoich zobowiązań czy odbudowanie zerwanej przyjaźni - jak rzeczy zupełnie drobne: porządek w szufladzie, przekazanie spóźnionych życzeń, przyszycie guzika. Odkładamy je na czas nieokreślony i wtedy ulga jest większa, albo na tydzień, na jutro, na kilkanaście minut - i wtedy zostają z nami. Krążą wokół nas, latają po pokoju jak małe ptaszki albo jak duże ćmy, i patrzą na nas wyłupiastymi oczkami z niemym wyrzutem. To jest bardzo nieprzyjemne.

Nie na tyle jednak, aby jakąś rzecz zrobić od razu, natychmiast, bez odkładania.

Mówienie o

Na starość chętnie mówi się o starości. Chce się tego, bo starość zwykle swojego...

1508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]