Reklama

Potęga Ameryki

Potęga Ameryki

20.04.2003
Czyta się kilka minut
W

Wiemy wszyscy, że Amerykanie dysponują najpotężniejszą armią na świecie, wiemy także, iż w zakresie nowoczesnych technologii wyprzedzają resztę świata o wiele lat. Publicyści zachodni i niektórzy krajowi martwią się, że Ameryka jest zbyt mocna, że może stać się niebezpieczna dla samej siebie, a nawet - jak francuski socjolog i demograf Emmanuel Todd - wieszczą koniec imperium amerykańskiego. Wszystkie te opinie są zrozumiałe, chociaż czasem po prostu śmieszne. Wiemy także, iż dzięki wysokim rządowym i prywatnym nakładom na naukę, nauki ścisłe i przyrodnicze w Stanach Zjednoczonych są na poziomie o wiele wyższym niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Natomiast znacznie rzadziej zwracamy uwagę na fakt, że także nauki humanistyczne, a w szczególności dziedzina, którą interesuję się najbardziej, czyli myśl polityczna czy filozofia polityczna, kwitnie niemal wyłącznie w Stanach...

3962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]