Reklama

Ładowanie...

Ponad epokami

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Cecha naszego patriotyzmu austriackiego jest tego rodzaju, że nie jest koniecznie związany z ziemią, językiem i tymi zewnętrznymi znakami, lecz raczej przywiązaniem do idei, do dynastii, do historii i do usposobienia. To niejedno ułatwia! - zauważa autorka. I dodaje: Zdaje mi się, że nigdy świadomie nie dawałam odczuć dzieciom, że pochodzę z innego kraju i narodu, starałam się dzieci od maleńkości otoczyć atmosferą polską i przywiązać do wszystkiego, co polskie, do tutejszych tradycji, zwyczajów, poezji, kolęd, historii polskiej.
T

Ten konsekwentny wybór polskości trudno uznać za rzecz zwyczajną, zważywszy że chodzi o przedstawicielkę sławnego austriackiego rodu, wnuczkę feldmarszałka Alfreda Windisch-Graetza, córkę dowódcy wojsk austriackich stacjonujących w Galicji, a w dodatku po matce półkrwi Węgierkę. Jednak decyzja podjęta przez osiemnastoletnią Matyldę w lutym 1892 roku, gdy przyjęła oświadczyny starszego o lat 13 Pawła Sapiehy (syna “czerwonego księcia" Adama Sapiehy z Krasiczyna i brata Adama Stefana, przyszłego metropolity krakowskiego), była nieodwołalna. Resztę swego długiego życia księżna Matylda Sapieżyna związała z Polską. Tu przeżyła obie wojny światowe, utratę majątku i ostateczną zagładę świata, w którym wyrosła i z którym czuła się związana. Tu, w Krakowie, zmarła w 1968 roku, mając 95 lat.

Pamiętniki swoje napisała po polsku, niekiedy tylko inkrustując je francuskimi...

7420

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]