Reklama

Pomnik Brygady Negew

Pomnik Brygady Negew

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Wiatr, światło słoneczne, woda, szary beton Beer Szewa, Izrael, 1963–1968.
Brygada Negew to jedna z najważniejszych wojskowych formacji żydowskich w wojnie 1948 r. Fot. David Rubinger / MCK
P

Położony na szczycie wysokiego wzgórza „Pomnik Brygady Negew”* góruje nad leżącym na pustyni miastem Beer Szewa w południowym Izraelu. To pierwsza rzeźba Karavana dopasowana ściśle do miejsca, w którym stoi, oraz do otaczającego ją krajobrazu. Pomnik ten był ambitną realizacją na wielką skalę i miał wyrażać szczególny pogląd rzeźbiarza, zgodnie z którym sztuka powinna oddziaływać na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch.
Celem projektu było więc stworzenie doświadczenia totalnego i wszechogarniającego.
Pomnik składa się z części wykonanych z szarego betonu. Szczyt wzgórza usiany jest prostymi, geometrycznymi bryłami: znajdziemy tu wieżę, rurę, podzielony na segmenty prostokątny tunel, rozszczepioną kopułę oraz liczne trójwymiarowe fale, które zbiegają się ze sobą lub tworzą ściany. Formy te pojawiały się w rzeźbach Karavana na wszystkich etapach jego pracy twórczej: są to kształty występujące w naturze, kształty życia, których artysta używa, aby wywołać w widzu potrzebę eksploracji oraz doświadczenia natury i miejsca w niej człowieka. Przechadzający się pośród rzeźb ludzie doznają czegoś niezwykłego, gdy wchodzą do ich wnętrza, zjeżdżają lub patrzą z nich w dal. Każda forma jest odbiciem samej siebie oraz odbioru siebie jako kształtu geometrycznego. Odwiedzający rzeźbę widz zostaje jej aktywnym uczestnikiem: może zajrzeć do jej wnętrza lub, będąc w środku, przez jej szczeliny spojrzeć na zewnątrz. W ten sposób, eksplorując betonowe formy, odbiorca staje się częścią dzieła sztuki. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]