Reklama

Polskie Himalaje

Polskie Himalaje

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Macie w Polsce światowej sławy pisarzy, muzyków, filmowców. Ale żaden – poza Chopinem – nie wzbudził w swej epoce takiego wrażenia, nie zdominował tak swej dziedziny, jak polscy himalaiści w ciągu 20 lat ich chwały.
Fot. Bartek Dobroch
B

Bartek Dobroch: Kiedy pierwszy raz spotkała Pani polskich himalaistów?

Bernadette McDonald: Pierwsza okazja nadarzyła się w 1986 r. Byłam zimą w Katmandu, szłam do mojego hotelu. Stały pod nim dwa samochody ciężarowe Star, wyglądające jak pojazdy wojskowe. Zapytałam, do kogo należą. Okazało się, że do polskiej wyprawy zimowej na Kanczendzongę. Wrócili właśnie, po dokonaniu pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Wtedy poznałam Jerzego Kukuczkę, Krzysztofa Wielickiego i innych.

Jak pamięta Pani te pierwsze spotkania?

To pierwsze, w Katmandu, upływało w smutnej atmosferze, bo himalaiści stracili właśnie jednego z towarzyszy, Andrzeja Czoka. Ale fakt, że jako pierwsi zdobyli zimą trzecią pod względem wysokości górę świata, wywarł na mnie wrażenie. No i było coś tajemniczego związanego z tymi ciężarówkami. Pytałam...

8074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]