Reklama

Polska-Niemcy: wspólnie na rocznicę II wojny

12.05.2014
Czyta się kilka minut
W

W sobotę 30 sierpnia – tuż przed przypadającą w tym roku 75. rocznicą napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej – katoliccy biskupi polscy i niemieccy spotkają się w Gliwicach, by wspólnie modlić się za ofiary tamtej wojny. Decyzja o zorganizowaniu wspólnego nabożeństwa zapadła w minionym tygodniu, na tegorocznym spotkaniu „grupy kontaktowej” Episkopatów Polski i Niemiec w Katowicach. Zespołem tym, istniejącym od 1995 r., kierują obecnie abp Wiktor Skworc z Katowic i abp Ludwig Schick z Bambergu, a należą do niego także kard. Kazimierz Nycz (Warszawa), bp Jan Kopiec (Gliwice), kard. Rainer Maria Woelki (Berlin) i bp Wolfgang Ipolt (Görlitz).
Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Właśnie tu, pod koniec sierpnia 1939 r., miała miejsce tzw. prowokacja gliwicka: atak rzekomych „polskich powstańców” na radiostację w Gliwicach (należących wtedy do Niemiec) – sfingowany przez...

1963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]