Reklama

Ładowanie...

Polscy katolicy w ogonie listy darczyńców

20.06.2022
Czyta się kilka minut
Watykan po raz pierwszy w historii opublikował listę krajów, które wpłacają najwięcej na świętopietrze, czyli na dobroczynną działalność papieża. Najhojniejsi okazali się Czesi.
Papież Franciszek, 15 czerwca 2022 r. / Nur Photo/East News
P

Powszechna danina na dobroczynną działalność papieża, zwana tradycyjnie świętopietrzem albo „denarem świętego Piotra”, zbierana jest we wszystkich Kościołach raz w roku, w uroczystość świętych Piotra i Pawła (29 czerwca) lub w najbliższą temu dniu niedzielę. Zebrane w tym dniu pieniądze trafiają na specjalne konto Stolicy Apostolskiej, z którego finansowana jest misja apostolska papieża oraz wiele bezpośrednich projektów pomocowych w krajach najuboższych.

W 2021 roku konto świętopietrza wzbogaciło się o 46,9 mln euro, jak podaje raport opublikowany 16 czerwca przez sekretariat ekonomiczny Watykanu (wydatki wyniosły 65,3 mln, brakującą kwotę uzupełniono z zysków „patrymonium”, czyli w praktyce z zarządu nieruchomości Stolicy Apostolskiej). Największą część świętopietrza stanowią oczywiście ofiary (44,4 mln euro), z których ponad połowa (29 mln euro) to wpłaty z diecezji (...

6598

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]