Reklama

Polityczna pełnosprawność PiS

Polityczna pełnosprawność PiS

05.08.2019
Czyta się kilka minut
Ukończony 18. rok życia i orzeczenie ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji – to warunki przyznania przegłosowanego przez Sejm i Senat tzw. 500 plus dla osób niepełnosprawnych.
D

Decyzja nie oznacza, że nową „pięćsetkę” będzie łatwo dostać, bo wprowadzono też próg dochodu z innych świadczeń. Jeśli przekraczają 1100 zł, 500 plus zostanie odpowiednio pomniejszone (np. do 250 zł przy dotychczasowych świadczeniach 1350 zł), a jeśli osiągają pułap 1600 zł, prawo do 500 plus wygasa. Opozycja nowe prawo krytykuje, punktując, że koszty rehabilitacji i leczenia idą w tysiące. PiS odpowiada, że dla tego środowiska zrobił najwięcej. Premier apeluje: „Jest to ten rodzaj wsparcia, który powinien być wyjęty poza nawias sporu politycznego”.

Może i powinien, ale nie jest. Podczas gdy pogubiona opozycja spycha liderkę ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych Iwonę Hartwich na siódme miejsce swojej toruńskiej listy wyborczej (by potem decyzją Grzegorza Schetyny – przyciśniętego do muru przez samą Hartwich – przywrócić ją na obiecane wcześniej miejsce trzecie), PiS ogłasza swoje kolejne 500 plus. A że z uzyskaniem świadczenia wiele osób będzie miało problem? Że ZUS może zostać sparaliżowany kilkuset tysiącami nowych wniosków? To okaże się dopiero po wyborach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]