Reklama

Poezja 2009

Poezja 2009

05.05.2010
Czyta się kilka minut
Justyna Sobolewska - jurorka Nagrody Silesius:
R

Rok 2009 był w poezji bardzo obfity, dlatego jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius miało w czym wybierać. Piotr Sommer w tym roku wydał aż trzy książki po dziesięcioletniej przerwie. Kiedy jednak popatrzymy na polską poezję ostatnich dwudziestu lat, okaże się, że jego wpływ był przez cały ten czas ogromny. Poeci amerykańscy, których przekładał, wyznaczyli kierunek młodej poezji, ale przede wszystkim jego własna dykcja, głęboko zakorzeniona w języku, bliska życia i pozbawiona koturnów, stała się punktem odniesienia dla wielu twórców. Sommer nie ma naśladowców ani szkoły, za to młodsza poezja nieustannie wchodzi z nim w dialog. Jego wiersze przypominają głośne myślenie, a jednocześnie zadziwiają precyzją języka (jak w tomie "Dni i noce"). Dlatego jury z wielką radością przyznało mu główną nagrodą za całokształt twórczości.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]