Reklama

Ładowanie...

Poezja 2009

Poezja 2009

05.05.2010
Czyta się kilka minut
Justyna Sobolewska - jurorka Nagrody Silesius:
R

Rok 2009 był w poezji bardzo obfity, dlatego jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius miało w czym wybierać. Piotr Sommer w tym roku wydał aż trzy książki po dziesięcioletniej przerwie. Kiedy jednak popatrzymy na polską poezję ostatnich dwudziestu lat, okaże się, że jego wpływ był przez cały ten czas ogromny. Poeci amerykańscy, których przekładał, wyznaczyli kierunek młodej poezji, ale przede wszystkim jego własna dykcja, głęboko zakorzeniona w języku, bliska życia i pozbawiona koturnów, stała się punktem odniesienia dla wielu twórców. Sommer nie ma naśladowców ani szkoły, za to młodsza poezja nieustannie wchodzi z nim w dialog. Jego wiersze przypominają głośne myślenie, a jednocześnie zadziwiają precyzją języka (jak w tomie "Dni i noce"). Dlatego jury z wielką radością przyznało mu główną nagrodą za całokształt twórczości.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]