Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Podróże ziemniaka

Podróże ziemniaka

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Gdy Europejczycy odkryli wyspy Polinezji na południowym Pacyfiku w XVIII w., ich mieszkańcy już wtedy uprawiali bataty.
P

Ponieważ były one wcześniej znane z Ameryki Południowej, zrodziło to hipotezy o wczesnych kontaktach rdzennych Polinezyjczyków z mieszkańcami Ameryk. Przeprowadzone przez Pabla Muñoza-Rodrígueza i współpracowników analizy genetyczne (opisane w „Current Biology”) ujawniły jednak, że słodkie ziemniaki zasiedliły Polinezję sto tysięcy lat temu – czyli dziesiątki tysięcy lat przed ludźmi (niesione na falach oceanu albo transportowane przez ptaki). Choć nie było to celem prowadzonych badań, podważają one hipotezę o przedkolumbijskich kontaktach mieszkańców obu regionów. ©℗

Czytaj także: Patryk Zakrzewski: Kartoflana historia Polski

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]