Reklama

Ładowanie...

Pobożność zdyscyplinowana

08.04.2018
Czyta się kilka minut
Tysiące kościołów i kilkaset meczetów zamknęły rwandyjskie władze w trosce o fizyczne i duchowe bezpieczeństwo obywateli.
Wnętrze jednego z rwandyjskich kościołów, Kibuye, marzec 2014 r. / Fot. Brendan Bannon / Polaris / East News
Wnętrze jednego z rwandyjskich kościołów, Kibuye, marzec 2014 r. / Fot. Brendan Bannon / Polaris / East News
S

Szanujemy prawo do swobody wyznawania wiary, ale jeszcze bardziej zależy nam na spokoju i bezpieczeństwie naszych rodaków” – oznajmiły już w marcu rwandyjskie władze, ostrzegając, że będą zamykać świątynie niespełniające podstawowych warunków bezpieczeństwa i higieny.  Zgodnie z zapowiedzią, władze rozesłały po kraju inspektorów, tropiących budowlane samowolki i sprawdzających, czy kościoły i meczety nadają się do tego, by bezpiecznie gromadzili się w nich wierni. Kontrolowano zwłaszcza, czy na wieżach, minaretach i dachach świątyń i zarządcy zainstalowali piorunochrony. Jakby na potwierdzenie słuszności inspekcji, na południu kraju piorun uderzył w niezabezpieczony kościół Adwentystów Dnia Siódmego zabijając szesnastu i raniąc prawie stu pięćdziesięciu wiernych.

Inspektorzy skazywali na zamknięcie także świątynie urządzane w ruderach, szopach, budowlanych prowizorkach. Władze...

5804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]