Reklama

Po watykańskim szczycie o pedofilii w Kościele: słowa czy konkrety?

Po watykańskim szczycie o pedofilii w Kościele: słowa czy konkrety?

26.02.2019
Czyta się kilka minut
Oczekiwania były rozbudzone. Szczyt o seksualnym wykorzystywaniu dzieci w Kościele, zakończył się mszą, przemówieniem Franciszka i... poczuciem rozczarowania. Czy słusznie?
Papież Franciszek otwiera szczyt poświęcony pedofilii w Kościele. Watykan, 21 lutego 2019 r. / fot. EIDON / REPORTER
Papież Franciszek otwiera szczyt poświęcony pedofilii w Kościele. Watykan, 21 lutego 2019 r. / fot. EIDON / REPORTER

Posłuchaj

N

Na zaproszenie Franciszka do Watykanu w dniach 21-24 lutego 2019 przyjechali reprezentanci episkopatów, Kościołów wschodnich i zakonów oraz Kurii Rzymskiej. A także przedstawiciele organizacji zrzeszających ofiary molestowania seksualnego w Kościele. „„Lud Boży na nas patrzy. I oczekuje konkretnych i skutecznych działań, a nie kolejnych słów pełnych oburzenia, łatwych i oczywistych" - powiedział papież Franciszek otwierając szczyt.

Nie zakończył się on jednak żadnymi spektakularnymi krokami. Nie było żadnej grupowej dymisji kolejnego episkopatu, obciążenia winą konkretnych biskupów, kardynałów ani papieży. Środowiska zrzeszające ofiary księżej pedofilii mówiły wręcz o tym, że szczyt był krokiem wstecz względem tego, co już udało się w Kościele osiągnąć i podkreślały swoje rozczarowanie i złość.

O efektach szczytu w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy z Edwardem Augustynem, dziennikarzem działu Wiara „Tygodnika Powszechnego”, który śledził i komentował przebieg całego watykańskiego zjazdu.

Przeczytaj także: Watykański szczyt o pedofilii: komentarze


Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

PODKAST POWSZECHNY

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz