Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Po Szyłaku

Po Szyłaku

27.07.2011
Czyta się kilka minut
Choć ostatnimi czasy rodzimi twórcy wydają mniej albumów, świat naukowy zaczyna interesować się historiami obrazkowymi. Efekt? Kilka naprawdę niezłych publikacji.
N

Na początek lżejszy kaliber, czyli "Zeszyty Komiksowe" - jedyny polski magazyn poświęcony krytyce obrazkowego medium. Najnowszy numer traktuje o komiksie w Europie Środkowo-Wschodniej i zawiera eseje publicystów i badaczy m.in. z Polski, Bałkanów, Czech, krajów nadbałtyckich, Rosji, Grecji. Lektura periodyku podnosi na duchu; polski komiks na tle sąsiadów radzi sobie całkiem nieźle, a pewne tendencje, jak np. wykorzystywanie medium do ideologizacji, są właściwe dla całego regionu. Szerzej o problemie traktuje książka Justyny Czai "Historia Polski w komiksowych kadrach". Sięgałem po nią z pewnym lękiem, spodziewając się chłodnej analizy. Ale mimo naukowego charakteru publikacji, Justyna Czaja skomentowała (rzecz jasna subtelnie) mizerię współczesnego polskiego komiksu historycznego i wypunktowała większość jego wad. W  środowisku komiksowym "Historia Polski..." na razie przeszła bez echa. A szkoda. Na koniec bardzo inspirująca, interdyscyplinarna antologia esejów naukowych autorów z Polski i zagranicy "KOntekstowy MIKS. Przez opowieści graficzne do analiz kultury współczesnej". Na ponad 400 stronach autorzy badają relacje komiksu z literaturą, filmem czy muzyką. Wszystkie trzy publikacje wprowadzają do myśli naukowej o komiksie wiele świeżości, prezentują nowe horyzonty i kierunki badań. Przez lata poza sztandarowymi publikacjami Jerzego Szyłaka i Adama Ruska badania komiksowe w Polsce albo były szczątkowe, albo pozostawały w cieniu wyżej wymienionej dwójki. To się nareszcie zmieniło.

Zeszyty Komiksowe, nr 11, Centrala, Poznań 2011.

Justyna Czaja, Historia Polski w komiksowych kadrach, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Poznań 2011.

KOntekstowy MIKS. Przez opowieści graficzne do analiz kultury współczesnej (pod. red. Grażyny Gajewskiej i Rafała Wójcika), Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Poznań 2011.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]