Reklama

Pigułka zapomnienia

Pigułka zapomnienia

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Dr Jacek Dębiec, psychiatra i neurobiolog: Pacjentom za pomocą wirtualnej rzeczywistości przypominamy traumatyczne przeżycia i w odpowiednim momencie podajemy lek, który pomaga zakłócić utrwalanie się dręczącego wspomnienia. Rozmawiali Elżbieta Olender i Sławomir Zagórski
E

Elżbieta Olender, Sławomir Zagórski: Podobno pracuje Pan nad stworzeniem pigułki zapomnienia?

Jacek Dębiec: To chwytliwa, ale niezbyt trafna nazwa. Przede wszystkim dlatego, że w żadnym z dotychczasowych doświadczeń na zwierzętach lub na ochotnikach nie udało się doprowadzić do całkowitego wymazania wspomnień. By wyczyścić pamięć, musielibyśmy zniszczyć mózg.

Prawdą jest jednak, że dzisiejsza wiedza o mechanizmach zapamiętywania daje nadzieję na opracowanie skutecznych metod leczenia stresu pourazowego. Wiemy np., że podany w odpowiednim czasie propranolol, który nazwali państwo pigułką zapomnienia, może przytłumić traumatyczne wspomnienia.

Propranolol to chyba lek na nadciśnienie.

Nie tylko. Stosuje się go także w leczeniu niektórych chorób serca. Poza tym, tak...

19891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]