Reklama

Pielgrzymka do ukraińskiej Częstochowy

Pielgrzymka do ukraińskiej Częstochowy

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Miasto Mariupol uzyskało niedawno dekretem biskupim status sanktuarium i pomimo że walka o plac kościelny nadal trwa, a stary kościół nie został katolikom zwrócony, to jednak od kilku lat trwają przygotowania do pieszej pielgrzymki na podobieństwo tych, jakie odbywają się w Polsce. Ostatecznie ojcom paulinom wspólnie z chrystusowcami i innymi kapłanami Donbasu udało się ustalić trasę i wyznaczyć odpowiedzialnych za przebieg pielgrzymki. Wstępne ustalenia i zapewnienie o pomocy otrzymaliśmy że strony władz miejskich Doniecka i niektórych miejscowości na trasie pielgrzymki.
B

Brakuje nam jednego: fachowych przewodników i zapalonych pielgrzymów ze stażem. Zwracamy się z prośbą do kapłanów, sióstr i świeckich, zwłaszcza z Ukrainy i Polski, ale też z innych krajów postsowieckich, którzy pragnęliby nam pomoc w przeprowadzeniu tej pobożnej akcji (chodzi o głoszenie konferencji, prowadzenie śpiewu, spowiedź). Wychodzimy po raz pierwszy, więc jest to podróż historyczna. Potrzebne nam wszelakie wsparcie.

Hasło wędrówki brzmi "Uczyńcie wszystko, co Syn wam powie". Trasa: 153 km. Etapy o długości od 15 do 32 km. Noclegi pod namiotami, w klubach, szkołach i u parafian.

Początek pielgrzymki 20 sierpnia. Wychodzimy o 9. rano z kościoła w Doniecku (w pobliżu Dworca Kolejowego). Wejście do Mariupola planowane jest na 25 sierpnia w południe. Kaplica znajduje się przy ul. Bestużewa 60. Uroczyste zakończenie 26 sierpnia w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Częstochowskiej.

Chętnym z Polski pragnę przypomnieć, że potrzebny jest tylko paszport, bez wizy czy zaproszenia. Pielgrzymów z Rosji pragnę powiadomić, że Mariupol od Taganroga dzieli tylko 100 km i osoby, które udają się na Spotkanie Młodzieży do tego miasta mogą łatwo połączyć te dwa wydarzenia. Dodatkowe informacje można uzyskać pod telefonami: +380-9631-98625 (całodobowo), lub 380-6232-67992 (późnym wieczorem) oraz na stronie internetowej www.orient.to.pl.

ks. Jarosław Wiśniewski, koordynator

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]