Pielgrzymka do ukraińskiej Częstochowy

Miasto Mariupol uzyskało niedawno dekretem biskupim status sanktuarium i pomimo że walka o plac kościelny nadal trwa, a stary kościół nie został katolikom zwrócony, to jednak od kilku lat trwają przygotowania do pieszej pielgrzymki na podobieństwo tych, jakie odbywają się w Polsce. Ostatecznie ojcom paulinom wspólnie z chrystusowcami i innymi kapłanami Donbasu udało się ustalić trasę i wyznaczyć odpowiedzialnych za przebieg pielgrzymki. Wstępne ustalenia i zapewnienie o pomocy otrzymaliśmy że strony władz miejskich Doniecka i niektórych miejscowości na trasie pielgrzymki.

Brakuje nam jednego: fachowych przewodników i zapalonych pielgrzymów ze stażem. Zwracamy się z prośbą do kapłanów, sióstr i świeckich, zwłaszcza z Ukrainy i Polski, ale też z innych krajów postsowieckich, którzy pragnęliby nam pomoc w przeprowadzeniu tej pobożnej akcji (chodzi o głoszenie konferencji, prowadzenie śpiewu, spowiedź). Wychodzimy po raz pierwszy, więc jest to podróż historyczna. Potrzebne nam wszelakie wsparcie.

Hasło wędrówki brzmi "Uczyńcie wszystko, co Syn wam powie". Trasa: 153 km. Etapy o długości od 15 do 32 km. Noclegi pod namiotami, w klubach, szkołach i u parafian.

Początek pielgrzymki 20 sierpnia. Wychodzimy o 9. rano z kościoła w Doniecku (w pobliżu Dworca Kolejowego). Wejście do Mariupola planowane jest na 25 sierpnia w południe. Kaplica znajduje się przy ul. Bestużewa 60. Uroczyste zakończenie 26 sierpnia w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Częstochowskiej.

Chętnym z Polski pragnę przypomnieć, że potrzebny jest tylko paszport, bez wizy czy zaproszenia. Pielgrzymów z Rosji pragnę powiadomić, że Mariupol od Taganroga dzieli tylko 100 km i osoby, które udają się na Spotkanie Młodzieży do tego miasta mogą łatwo połączyć te dwa wydarzenia. Dodatkowe informacje można uzyskać pod telefonami: +380-9631-98625 (całodobowo), lub 380-6232-67992 (późnym wieczorem) oraz na stronie internetowej www.orient.to.pl.

ks. Jarosław Wiśniewski, koordynator

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2007