Reklama

Ładowanie...

Piękna plejada

15.08.2004
Czyta się kilka minut
Nie istniała w dziejach świata tak wspaniała międzynarodówka intelektualistów ani tak znakomita szkoła ucząca tego, że kultura, a w każdym razie kultura Zachodu, jest jedna, jest wspólna i że jej wartość polega właśnie m. in. na tym, że wszyscy mogą ze wszystkimi rozmawiać - pisał niedawno w związku z tą książką Marcin Król. I dodawał: Dla mnie i dla mojego pokolenia świat bez »Encountera«, a także bez książek i wyjazdów możliwych dzięki pomocy instytucji, jakie pozostały po Kongresie, a pomagały ludziom ze Wschodu, byłby nieporównanie uboższy.
J

Jak wyglądałaby kultura powojennej Europy bez Kongresu Wolności Kultury? Na pewno inaczej i na pewno znacznie trudniej byłoby po 1989 roku przezwyciężać pojałtańskie podziały. Książka Pierre’a Grémiona pojawiła się u nas w chwili, gdy większość twórców owej “konspiracji wolności" już odeszła. W zeszłym roku pożegnaliśmy Szwajcara François Bondy’ego, redaktora “Preuves", którego zachować powinniśmy we wdzięcznej pamięci także jako współtwórcę europejskiej sławy Gombrowicza. W maju 2004 roku zmarł Melvin Lasky, który jako młody nowojorski intelektualista przybył w 1945 roku do Europy w mundurze armii amerykańskiej, w 1948 roku założył w Berlinie z pomocą funduszy tejże armii czasopismo “Der Monat", dwa lata później był sekretarzem generalnym pierwszego posiedzenia Kongresu Wolności Kultury, a od 1958 r. - redaktorem słynnego “Encountera".

***...

7106

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]