Ładowanie...
Piękna plejada

Jak wyglądałaby kultura powojennej Europy bez Kongresu Wolności Kultury? Na pewno inaczej i na pewno znacznie trudniej byłoby po 1989 roku przezwyciężać pojałtańskie podziały. Książka Pierre’a Grémiona pojawiła się u nas w chwili, gdy większość twórców owej “konspiracji wolności" już odeszła. W zeszłym roku pożegnaliśmy Szwajcara François Bondy’ego, redaktora “Preuves", którego zachować powinniśmy we wdzięcznej pamięci także jako współtwórcę europejskiej sławy Gombrowicza. W maju 2004 roku zmarł Melvin Lasky, który jako młody nowojorski intelektualista przybył w 1945 roku do Europy w mundurze armii amerykańskiej, w 1948 roku założył w Berlinie z pomocą funduszy tejże armii czasopismo “Der Monat", dwa lata później był sekretarzem generalnym pierwszego posiedzenia Kongresu Wolności Kultury, a od 1958 r. - redaktorem słynnego “Encountera".
***...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]