Reklama

Piekary i Kraków czytały Kafkę

Piekary i Kraków czytały Kafkę

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Grzegorz Jankowicz poprowadził dwie "Lekcje..." o powieści Franza Kafki "Ameryka", które zmieniły się w spór dwóch stronnictw. W pierwszym rozdziale 16-letni bohater Karl Rossmann przypływa statkiem do Nowego Jorku.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, 22 września 2010 r. / fot. Agnieszka Kościuszko
Z

Został zmuszony przez rodziców do wyjazdu z domu, ponieważ miał romans ze służącą, która zaszła w ciążę. Nowe miejsce go przeraża, a stare budzi traumatyczne wspomnienia. Na statku Karl spotyka pokrewną duszę, palacza, z którym szybko się zaprzyjaźnia. Potem jednak opuszcza go za namową wuja (senatora i dobrze sytuowanego właściciela wielkiej firmy). Czy Karl postąpił słusznie, dokonując takiego wyboru? Tego dotyczył spór, w którym zwolennicy przyjaźni walczyli ze zwolennikami wygodnego życia u boku możnych protektorów. Klasyczny problem, prosta opozycja, a jednak - jak sugerowali uczniowie - jest to "dramatyczna kwestia, z którą... muszą się mierzyć każdego dnia". Co ciekawe w Piekarach wszyscy opowiedzieli się po stronie palacza, natomiast spośród 130 uczestników krakowskiej lekcji zaledwie... siedmiu.

8 października o 12.00 w Sali Kameralnej Filharmonii...

1346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]