Reklama

Pięć minut wolności

Pięć minut wolności

28.08.2006
Czyta się kilka minut
od tego wydarzenia minęło właśnie trzydzieści osiem lat. W słoneczne niedzielne południe 25 sierpnia 1968 roku, gdy kremlowski zegar zaczął wybijać dwunastą, ośmioro ludzi usiadło na Placu Czerwonym niedaleko cerkwi Błogosławionego Bazylego, przy tak zwanym Miejscu Poczesnym (Łobnoje Miesto), skąd ogłaszano carskie ukazy i gdzie tracono zbrodniarzy stanu, z czterema transparentami i flagą Czechosłowacji, protestując przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na ten kraj.
Z

Zmobilizowani natychmiast milicjanci i kagiebiści zabrali plakaty i zatrzymali uczestników straceńczego protestu, brutalnie ich bijąc. Pięcioro demonstrantów - Larysa Bogoraz, Konstantin Babicki, Wadim Delaunay (Delone), Władimir Dremluga i Paweł Litwinow - stanęło 9 października tegoż roku przed moskiewskim sądem. Po trzydniowym procesie Delaunaya i Dremlugę skazano na dwa lata i dziesięć miesięcy więzienia, pozostałych na kilkuletnie zesłanie. Sprawę Wiktora Fajnberga, któremu podczas pacyfikowania demonstracji wybito cztery zęby, wyłączono do osobnego postępowania.

Na wolności pozostała Natalia Gorbaniewska, samotnie wychowująca dwóch synków (młodszy z nich, trzymiesięczny wówczas Osia, był wraz z nią na Placu Czerwonym, a w jego wózku znajdowały się transparenty). Uznana za niepoczytalną, oddana została pod kuratelę matki. Aresztowano ją ponownie 24...

7451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]