Reklama

Pejzaż nie byle jaki

Pejzaż nie byle jaki

12.05.2007
Czyta się kilka minut
Stefan Kuryłowicz /fot. M. Czechowicz
K

Krzysztof Mielnicki: - Czym jest piękno dla Pana Profesora - nie tylko w architekturze?

Stefan Kuryłowicz: - W najprostszym rozumieniu piękno kojarzy mi się ze spokojem. Oznacza harmonię, brak kontrastów, dramatów. Dotyczy to zarówno naszego codziennego życia, które jest piękne, jeśli jest spokojne, jak i odbioru przestrzeni: jeśli jest spokojna, uporządkowana, zharmonizowana, zorganizowana w oparciu o czytelne kryteria, bądź instynktownie odczytywane reguły, to również staje się piękna.

Złoty podział

- Przed wiekami mówiąc o pięknie, odwoływano się do proporcji kształtów, harmonii barw, dźwięków, a nawet liczb na czele ze "złotym podziałem", wykorzystywanym m.in. w estetycznych koncepcjach architektonicznych. Dzisiaj przyjmujemy, że wzory piękna nie są stałe, ale zależne od kręgów kulturowych oraz...

19444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]