Reklama

Ładowanie...

Pedofilia w Kościele: Dane pokazują skalę zgłoszeń, a nie skalę krzywdy

22.05.2023
Czyta się kilka minut
KS. PIOTR STUDNICKI, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży: Analizuje raporty m.in. z Francji i Portugalii pod kątem przeprowadzonych tam badań. Jeśli chodzi o komisję polską, to na pewno biskupi wyrazili oczekiwanie przeprowadzenia badań archiwalnych, tak w archiwach państwowych, jak i kościelnych.
Demonstracja przeciw pedofilii w Kosciele, Warszawa, październik 2018 r. / FOT. Tomasz Urbanek / East News
A

ANNA GOC: Dziennikarze Tomasz Krzyżak i Piotr Litka ustalili, że w latach 1944-1989 władze PRL zajmowały się 121 sprawami wykorzystania seksualnego nieletnich przez duchownych. Jakie dane ma teraz Kościół?

KS. PIOTR STUDNICKI: Episkopat Polski przy pomocy ISKK przeprowadził dotąd cztery kwerendy statystyczne. Dotyczą one spraw wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych i zakonników zgłoszonych od 1990 do końca 2022 r. Najstarsze miały miejsce w latach 50. W sumie w tym czasie przez blisko 900 sprawców zostało skrzywdzonych ponad 1200 osób małoletnich. Dane pokazują skalę zgłoszeń, a nie skalę krzywdy. Warto zauważyć, że połowa z tych zgłoszeń nastąpiła w ciągu ostatnich 5 lat, to znaczy, że przeżywamy falę ujawnień.

Episkopaty Portugalii, Francji czy Niemiec powołały niezależne komisje. Portugalską kierował psychiatra...

2900

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


ogłoszenie społeczne

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]