Reklama

Ładowanie...

Pedofilia w Kościele: skala krzywd z PRL wciąż kryje się w archiwach

19.05.2023
Czyta się kilka minut
Czy lista, na której widnieje 121 przypadków przestępstw seksualnych wobec małoletnich zmobilizuje biskupów, by powołali niezależną komisję do zbadania kościelnych archiwów?
Demonstracja przeciw pedofilii w Kościele, Gdańsk 2018 r. / FOT. WOJCIECH STROZYK / REPORTER
K

Ks. W.M., wikariusz z diecezji częstochowskiej, został skazany w 1959 r. na pięć lat więzienia za współżycie z 13-letnią dziewczynką, która po długim porodzie zmarła. Jak dzisiaj już wiemy, kościelne losy tego księdza są dość typowe, choć na 121 przypadków przestępstw seksualnych wobec małoletnich w czasach PRL opisanych właśnie przez Piotra Litkę i Tomasza Krzyżaka na łamach „Rzeczpospolitej” przypadek ten dotyczy dramatycznej krzywdy.

Dziennikarze zanotowali: „Brak informacji o karach kanonicznych. (…) Duchowny po wyjściu z więzienia wrócił do pracy duszpasterskiej. Pracował jako wikariusz w różnych parafiach”. W większości przypadków władze kościelne nie wszczynały własnych dochodzeń. Co najwyżej księża byli...

4601

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


ogłoszenie społeczne

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]