Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

"Pasja", Arabowie i polityka

"Pasja", Arabowie i polityka

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Wygląda na to, że Pasja Mela Gibsona znajdzie się w dziesiątce najchętniej oglądanych filmów wszechczasów. Miliony widzów idą na ten film także w krajach arabskich, gdzie odbierany jest on jednak inaczej niż na Zachodzie. Jak?.
W

W Zatoce Perskiej pierwszym krajem, gdzie pokazano “Pasję" był Katar, którego władze dopuściły ostatnio do ograniczonej, ale jednak liberalnej “odwilży" i skąd nadaje niezależna telewizja Al-Dżazira - najpopularniejszy kanał satelitarny wśród Arabów. Dyrektor Katarskiej Spółki Filmowej Abd Al-Rahman Muhssin twierdzi, że dopuszczenie “Pasji" na ekrany katarskich kin to dowód, iż emirat ten stał się oazą wolnego słowa oraz najważniejszym centrum kulturalnym świata arabskiego. Ale “Pasja" święci triumfy także w innych krajach arabskich. O filmie pozytywnie wypowiadał się nawet Jaser Arafat, nazywając go historycznym i poruszającym.

Jednak z punktu widzenia islamu “Pasja" stwarza pewien kłopot. Po pierwsze, portretuje śmierć Jezusa, gdy tymczasem muzułmanie wierzą, że Jezus został wzięty do nieba przez Allacha, a ukrzyżowane zostało jego “podobieństwo" (nie ma...

4284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]