Reklama

Ładowanie...

Paradoks świata

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Poszerzone wznowienie najobszerniejszego jak dotąd wyboru poezji Szymborskiej, ułożonego przez Autorkę. Zaczyna się on od trzech wierszy z lat 40., gorzkiego rozliczenia pokoleniowego (To jest zwyczajny leżący. Sam upadł i wstanie sam, / skoro już przeżył tę wojnę...), potem mamy pięć utworów ocalonych z tomów doby socrealizmu (Dlatego żyjemy, 1952, i Pytania zadawane sobie, 1954), a dalej - już niemal wszystko, co poetka dotąd opublikowała.
D

Dwadzieścia jeden wierszy z “Wołania do Yeti" (1957); “Sól" (1962), “Sto pociech" (1967), “Ludzie na moście" (1986) oraz “Koniec i początek" (1993) przedrukowane w całości; “Wszelki wypadek" (1972) i “Wielka liczba" (1976) - niemal w całości. Potem dziewięć wierszy, które znalazły się w “Chwili" (2002) oraz dwa - “Moralitet leśny" i “Labirynt" - drukowane tylko w czasopismach. I na koniec “Poeta i świat", czyli przemówienie noblowskie, za budulec którego posłużył między innymi pisany jesienią 1996 wiersz o Kohelecie.

W pierwszym wierszu książki - widnieje pod nim znamienna data “1945" - czytamy o wyniesionej z wojennego doświadczenia paradoksalnej wiedzy o świecie, który jest “tak wielki, że się mieści w uścisku dwu rąk / tak trudny, że się daje opisać uśmiechem, / tak dziwny, jak w modlitwie echo starych prawd". Pół wieku później w Sztokholmie Szymborska...

1634

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]