Reklama

Papież pisze do generała

Papież pisze do generała

11.12.2008
Czyta się kilka minut
Pierwsze dni stanu wojennego. W Polsce trwa frenetyczna działalność Sekretariatu Episkopatu, zmierzająca do podjęcia roli pośrednika między władzą a opozycją, do uwolnienia przynajmniej niektórych chorych i starszych aresztowanych, do organizowania pomocy dla internowanych, do łagodzenia napięć społecznych, żeby nie doszło do przelewu krwi.
T

Tymczasem w Watykanie Jan Paweł II demonstracyjnie zapala wieczorem w oknie świecę, na znak swej solidarności z krajem. A także - pisze list do Wojciecha Jaruzelskiego.

W wydanym niedawno zbiorze, zatytułowanym "Czas przełomu. Notatki z władzami PRL w latach 1981-1989" (wyd. Apostolicum, 2006), ks. Alojzy Orszulik zamieszcza tekst "notatki służbowej z rozmowy z min. Kuberskim w dniu 19 grudnia 1981". Notatkę sporządził prawdopodobnie sam ks. Orszulik, wówczas współpracownik Sekretarza Episkopatu. Oto jej tekst:

"Dnia 19 grudnia 1981 r., o godz. 21.50, przybył do budynku Nuncjatury przy al. I Armii WP 12 w Warszawie min. Kuberski prosząc o pilną rozmowę. Na wstępie min. Kuberski powiedział, że abp Luigi Poggi wiezie list od Ojca Świętego, który to list jest bardzo niedobry. Otrzymaliśmy jego tekst szyfrem z naszej Ambasady w Rzymie, gdzie...

13960

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]