Reklama

Papież na celowniku

Papież na celowniku

28.09.2011
Czyta się kilka minut
Nakładem Wydawnictwa św. Stanisława w Krakowie ukazała się książka "Skompromitować papieża" autorstwa Piotra Litki, współpracującego z "Tygodnikiem" dokumentalisty i reportera specjalizującego się w działaniach PRL-owskich służb specjalnych, oraz dziennikarza TVN Grzegorza Głuszaka.
A

Autorzy opisują działania komunistycznych władz wobec Papieża, skupiając się na próbie zastosowania wobec Jana Pawła II szantażu. Centrum "akcji" książki to nieudana próba podrzucenia do domu ks. Andrzeja Bardeckiego sfabrykowanego pamiętnika Ireny Kinaszewskiej, w którym m.in. miała ona przyznać się do romansu z Karolem Wojtyłą (więcej o tym epizodzie pisze obok Janusz Poniewierski).

Narracja książki jest zbudowana niemal wyłącznie na dokumentach, w większości dotychczas niepublikowanych, oraz na wywiadach przeprowadzonych ze świadkami. Rozmawiając z byłymi dowódcami (w tym z gen. Kiszczakiem i Ciastoniem), funkcjonariuszami MSW i tajnymi współpracownikami SB - których nieraz, co szczegółowo opisują, musieli długo "podchodzić" - oraz z przyjaciółmi ks. Bardeckiego, a do tego docierając do nieznanych dokumentów, Litka i Głuszak przeprowadzają szczegółową analizę prowokacji.

Przy okazji niejako czytelnik poznaje niedyskrecje esbeckiej wierchuszki i życie codzienne (oczywiście na podsłuchu) redakcji "Tygodnika Powszechnego".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]