Reklama

Prowokacja na placu Sikorskiego

Prowokacja na placu Sikorskiego

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Jest styczeń 1983 r. Do Krakowa przyjeżdża w delegacji kapitan SB Grzegorz Piotrowski, funkcjonariusz "wyznaniowego" departamentu MSW. Ma wykonać zadanie specjalne: nadzorować prowokację, której celem jest Jan Paweł II.
Ks. Andrzej Bardecki / fot. Danuta Węgiel
C

Celem prowokacji ma być skompromitowanie Papieża podczas jego podróży do Polski w czerwcu 1983 r. Albo może nawet więcej: wykreowanie sytuacji, w której Jan Paweł II będzie czuł się zależny od Jaruzelskiego. W Polsce rządzonej przez generałów, Polsce stanu wojennego, taka wizyta jest bowiem władzom bardzo nie na rękę.

Celem pośrednim akcji ma być ks. Andrzej Bardecki: od kilkudziesięciu lat asystent kościelny "Tygodnika Powszechnego" i jeden z najbliższych przyjaciół księdza, biskupa, a później kardynała Karola Wojtyły. Ksiądz mieszka od lat w tym samym miejscu: przy placu Sikorskiego.

Drugim, pośrednim celem jest wieloletnia sekretarka "Tygodnika" Irena Kinaszewska - jak wielu w redakcji, znajoma Karola Wojtyły. Kinaszewska, wdowa samotnie wychowująca syna, zajmowała się także przepisywaniem prac kardynała na maszynie oraz dokumentowaniem...

12559

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]